Wiadomości z Gliwic

Z jakimi materiałami najlepiej radzi sobie wycinarka laserowa? Sprawdzamy!

  • Dodano: 2023-12-06 13:00

Cięcie laserem to jedna z najbardziej innowacyjnych i uniwersalnych metod obróbki materiałów. Jest w stanie zagwarantować wysoką efektywność i jakość produkcji. Z jakimi materiałami poradzi sobie najlepiej? Sprawdźmy!

W jaki sposób działa wycinarka laserowa?

Technologia laserowa jest rozwijana od wielu lat. Najlepiej to, czym zasadniczo jest, określa rozwinięcie akronimu, czyli Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (wzmocnienie światła poprzez wymuszoną emisję promieniowania).

Lasery pozwalają na uzyskanie bardzo skoncentrowanej wiązki, co przekłada się na wygenerowanie wysokiej mocy w konkretnym punkcie. To właśnie dzięki niej możliwe jest cięcie poprzez roztopienie lub odparowanie materiału w szczelinie cięcia. Samo cięcie odbywa się bezkontaktowo.

Strefa wpływu ciepła jest ściśle ograniczona, więc unikniesz deformacji materiału czy jego uszkodzenia. Wycinarka laserowa radzi sobie także z grubszymi elementami i oferuje olbrzymią elastyczność, którą trudno osiągnąć w przypadku innych metod.

Źródło lasera ma znaczenie

Porównując ze sobą poszczególne maszyny, musisz wziąć pod uwagę przede wszystkim wykorzystywany ośrodek czynny. Na źródle światłowodowym bazują na przykład wycinarki CNC dostępne na eckert.com.pl.

Dzięki temu charakteryzują się najwyższą efektywnością, a energia jest skupiona w jeszcze większym stopniu. Proces cięcia jest bardziej precyzyjny i zachodzi szybciej. Światłowodowe wycinarki laserowe są także zdecydowanie bardziej energooszczędne, przez co często bywają określane mianem zielonych laserów.

Rzecz jasna wpływ na środowisko to nie wszystko. Zastosowanie tej innowacyjnej technologii pozwala również na znaczące obniżenie kosztów eksploatacji urządzeń.Wycinarki Fiber pod tym względem deklasują wciąż wykorzystywane lasery gazowe czy dyskowe.

Materiały, które możesz ciąć wycinarką laserową

Zakup maszyny do cięcia laserem wiąże się z wysokim wkładem początkowym, ale rezultaty, jakie dzięki temu osiągniesz, mogą szybko zrekompensować poniesione koszty. W przypadku jakich materiałów się sprawdzi?

  • Stal i blachy: wycinarka laserowa do metalu to coraz chętniej wykorzystywane rozwiązanie. Gwarantują wysoką precyzję nawet w przypadku twardych materiałów. Laser będzie w stanie poradzić sobie z blachą o grubości dochodzącej do 30 mm.
  • Drewno i materiały drewnopodobne: standardowe metody obróbki, na przykład tlenem czy plazmą, nie nadają się do pracy z wieloma materiałami. Wycinarka laserowa do sklejki czy drewna od wielu lat znajduje zastosowanie w meblarstwie. Umożliwia uzyskanie wysokiej precyzji i ogranicza straty materiału.
  • Tworzywa sztuczne: wycinarka laserowa znakomicie radzi sobie również z różnego typu tworzywami sztucznymi, w tym z gumą.
  • Ceramika i szkło: laser pozwoli na efektywną i precyzyjną obróbkę wyrobów ceramicznych, kamienia naturalnego czy szkła.
  • Inne materiały: wycinarka laserowa do papieru brzmi jak fantastyka? Nic bardziej mylnego. Skoncentrowana wiązka lasera sprawdzi się nawet w przypadku bardzo delikatnych materiałów.

Jaka jest alternatywa dla lasera?

Jak widzisz, nowoczesna wycinarka laserowa pozwala na uzyskanie niezwykłej elastyczności i możliwości niedostępnych dla między innymi popularnych wycinarek tlenowych.

Alternatywą dla tej technologii mogą być jednak wycinarki wodne waterjet. Skoncentrowany strumień wody z domieszką ścierniwa sprawdza się znakomicie w przypadku różnych materiałów, w tym również tych wyjątkowo twardych. Ciekawym rozwiązaniem są również hybrydowe maszyny do cięcia, które pozwalają na zastosowanie równolegle cięcia wodnego oraz plazmowego.

Justyna DudekJustyna Dudek
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.