Proces zakładania spółki prawa handlowego nie wiąże się tylko z dobrym pomysłem na biznes. Oprócz tego potrzebne jest także formalne powołania takiego podmiotu do życia, a to wymaga znajomości odpowiednich przepisów. W praktyce zakładanie spółek prawie zawsze odbywa się przy udziale wykwalifikowanego prawnika.
Pomoc prawna w prawie spółek
Prawo spółek handlowych jest bardzo sformalizowaną dziedziną, o czym świadczy chociażby uregulowanie tej dziedziny w odrębnym kodeksie (KSH). W praktyce wspólnicy nie muszą znać się na przepisach, ponieważ wystarczające jest, aby spółka korzystała ze stałej obsługi prawnej. Świadczenie takiej pomocy zaczyna się już na etapie powoływania do życia nowego podmiotu na rynku.
Świadczeniem pomocy prawnej w zakresie spółek handlowych zajmują się wyspecjalizowane kancelarie. Oczywiście każdy adwokat i radca prawny posiada podstawową wiedzę z zakresu KSH, jednak realne wsparcie w tym zakresie można uzyskać tak naprawdę tylko od prawnika, który specjalizuje się w tej dziedzinie. Przykładem kancelarii profesjonalnie zajmującej się kwestiami związanymi ze spółkami handlowymi jest kancelaria prawna INLEGIS Gliwice. Więcej informacji na temat zakresu usług przez nią oferowanych możecie Państwo odnaleźć na jej stronie internetowej.
Zakładanie spółek
Założenie jakiejkolwiek spółki prawa handlowego wymaga sporządzenia umowy, albo jak w przypadku spółki akcyjnej – statut. W przypadku spółek kapitałowych (a także spółki komandytowo – akcyjnej i spółki komandytowej) konieczne jest zachowanie formy aktu notarialnego, pozostałe spółki osobowe (jawna oraz partnerska) mogą być zawarte w zwykłej formie pisemnej.
Zawarcie stosownego zobowiązania to jednak zaledwie pierwszy krok do powołania danej spółki do życia. Aby mogła ona rzeczywiście zaistnieć na rynku i w obrocie prawnym, musi być zarejestrowana. To z kolei wymaga przejścia przez odpowiednią procedurę sądową – każda spółka musi uzyskać bowiem wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, który prowadzony jest przez właściwe wydziały gospodarcze sądów rejonowych w całej Polsce.
Założenie spółki wymaga znajomości odpowiednich terminów, druków urzędowych oraz sposobu ich wypełniania. Konieczne jest także uiszczenie stosownej opłaty za wpis oraz jego ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Czasami można zmniejszyć koszty rejestracji, pod warunkiem jednak, że wiemy jak to poprawnie zrobić – dotyczy to w szczególności zakładania spółki z o.o. w tzw. trybie elektronicznym.
Czy zakładanie spółek wymaga udziału prawnika?
Założenie jakiejkolwiek spółki prawa handlowego nie wymaga udziału prawnika – nie licząc oczywiście notariusza, który w konkretnych przypadkach musi sporządzić właściwy statut lub umowę spółki. Praktyka pokazuje jednak, że wsparcie doświadczonej kancelarii prawnej jest w takich sprawach naprawdę cenne.
Po pierwsze, pozwala zaoszczędzić czas i koszty – specjalista bez problemu sporządzi stosowną umowę, wnioski rejestracyjne, dokona niezbędnych opłat i pomoże przy ewentualnych poprawkach. W rzeczywistości udział prawnika w procesie zakładania jakiekolwiek spółki jest bardzo wygodny – pozwala ograniczyć udział wspólników do niezbędnego minimum.
Jeśli potrzebujecie Państwo wsparcia prawnego, zachęcamy do odwiedzenia portalu kancelarii INLEGIS Gliwice. Znajdziecie tam nie tylko ofertę konkretnych usług prawnych, ale także aktualizowaną i poszerzaną bazę artykułów, która w przystępny i darmowy sposób może pomóc w rozwiązaniu pojawiających się problemów.
Polecamy również:
- https://mojegliwice.pl/is,gdzie-szukac-dobrych-informacji-o-rozwodzie,270925,827666.html