Wiadomości / Atrakcje Śląska Gliwice  

Szlakiem murali. Poznaj Katowice od innej strony!

  • Dodano: 2024-04-10 10:30:00

 

Katowice oferują szereg atrakcji, które są w stanie zapewnić odwiedzającym rozrywkę na całe dnie. Najczęściej wybieranymi miejscami są: Muzeum Śląskie, NOSPR czy Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego. A gdyby tak spojrzeć od innej strony?

Z galerii sztuki, na ulicę

Od wielu lat możemy spotkać się barwnymi obrazami namalowanymi na elewacjach budynków. Dzięki muralom zwykłe, szare miasto zamienia się w istne dzieło sztuki, które sprawia, że przybywa kolorów. Ich początki sięgają lat 20 w Meksyku, gdzie zdobiono nimi ściany wszelkich budynków użyteczności publicznej m.in. urzędów miasta. Najczęściej miały na celu edukować i kultywować wartości patriotyczne np. mity, rytuały czy święta. 

Murale w Polsce

Polskie murale pojawiły się już w dwudziestoleciu międzywojennym w formie reklam. W trakcie II wojny światowej miały one formę przedstawiania znaku Polski Walczącej, która miała na celu pokazać niemieckim okupantom, że Polacy będą walczyć ze zniewoleniem. Rozpowszechnienie tego symbolu, było ważnym zadaniem harcerzy Szarych Szeregów w ramach akcji “mały sabotaż”. Po wojnie ścienne malunki miały poprawić wygląd zniszczonych polskich miast. Kilka lat później ponownie wróciły w formie reklam. W dzisiejszych czasach stanowią formę artystycznego wyrażenia siebie czy upamiętnienia wielkich artystów. 

Katowickie obrazy ścienne

Katowice mogą pochwalić się aż 124 muralami. Wiele z nich odwołuje się do śląskiego dziedzictwa, patriotyzmu, kultury i sztuki ogólnie pojętej. Zarówno mieszkańcy, jak i podróżni przybywający do stolicy śląska, mogą podziwiać wielkoformatowe dzieła. To miasto może Was jeszcze zaskoczyć! Poniżej Zamieszczamy lokalizacje jednych z najciekawszych murali. 

Zbigniew Wodecki - Mariacka Tylna 19

Ten mural nie pojawił się w Katowicach bez powodu. Zbigniew Wodecki swoją działalność muzyczną rozpoczął w klubie Variete przy al. Korfantego. Autorami obrazu są Marek Grela i Marta Piróg. 

Łamacze szyfru Enigma - Katowicka 37A

Kolejne dzieło sztuki przedstawia Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego. To właśnie oni złamali szyfr, który był wykorzystywany przez nazistowskie Niemcy. Dzięki nim brytyjczycy mogli odczytywać zaszyfrowaną korespondencję Niemców. Autorem muralu jest Karol Kobyń.

John Baildon - Gliwicka 146

Twórca nowoczesnego przemysłu na Górnym Śląsku doczekał się swojego muralu w rocznicę 250 urodzin. Znajduje się na elewacji kamienicy, która jest w pobliżu Huty Baildon. Oczy Baildona są zwrócone ku inwestycji jego życia. Autorem jest Camcamej.

Ciągłość życia i era poprzemysłowa - Roździeńska 22

Kolejnym wielkoformatowym obrazem w Katowicach jest Flora i Florian. Nawiązuje on do sił przyrody i patrona hutników i strażaków. Jest to połączenie ciągłości życia i ery poprzemysłowej. Powstał z inicjatywy Muzeum Hutnictwa Cynku Walcownia. Autor: Mona Tusz.

Konsumpcjonizm i materializm - Gliwicka 146

Autor Miko Skapa zdecydował się na przedstawienie współczesnego sposobu życia społeczeństwa. Szeroko ogarniający konsumpcjonizm i materializm, powodują, że ludzie cieszą się rzeczami na chwilę. Finalnie większość zakupów trafia na wysypisko.


Weronika Myszka