Wiadomości / Atrakcje Śląska Gliwice  

Zabytkowa Kopalnia Srebra – śląski zabytek z listy UNESCO

  • Dodano: 2022-08-12 14:15:00

Jeżeli szukacie planów na kolejny wolny weekend, warto rozważyć wizytę w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach. To jedyna w Polsce trasa podziemna umożliwiająca obejrzenie podziemi kopalni kruszców srebra!

Kilka słów o historii

Królewska Kopalnia Fryderyk, bo właśnie o niej mowa, funkcjonowała od 1784 roku. Budziła podziw wśród europejskiej arystokracji – wydobywane srebro trafiało nawet do Chin, a pochodzący z kopalni cynk był w stanie pokryć niemal połowę globalnego zapotrzebowania na ten surowiec. Kopalnia zakończyła swoją działalność w 1911 lub 1912 roku. Pierwsza część kopalni została udostępniona dla zwiedzających w 1976 roku

Moc atrakcji

Obecnie zwiedzający mogą pokonać trasę turystyczną o długości 1740 metrów. Szlak turystyczny znajduje się na głębokości 40 metrów. Droga łączy ze sobą 3 szyby: „Żmija”, „Anioł” i „Szczęść Boże”. W trakcie zwiedzania turyści mogą zobaczyć na własne oczy stanowiska pracy i narzędzia pochodzące z XVIII i XIX wieku. Dodatkową atrakcją jest konieczność pokonania 270 metrów trasy łodzią. Aby bardziej poczuć kopalniany klimat, warto zwrócić uwagę na odgłosy – są to autentyczne dźwięki wydawane przez ciężko pracujących górników. 

Na terenie kopalni znajduje się także wystawa multimedialna na temat dziejów oraz technik wydobycia srebra i innych surowców. Jednym z najważniejszych elementów wystawy jest pierwsza zainstalowana na Górnym Śląsku maszyna parowa, pochodząca z XVIII wieku.

Obiekt z listy UNESCO

Jeżeli nie przekonały was oferowane przez kopalnię atrakcje, mimo wszystko warto odwiedzić ją ze względu na zaszczyte, którego dostąpiła. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO  - wpisu dokonano w Krakowie w 2017 roku! Dodatkowo kopalnia jest częścią Szlaku Zabytków Techniki.

Chcesz na własne oczy zobaczyć Zabytkową Kopalnię Srebra? W sezonie wakacyjnym Zabytkowa Kopalnia Srebra jest czynna codziennie. Dodatkowo strona internetowa umożliwia zakupienie biletu bez konieczności czekania w kolejce do kasy biletowej! Zajrzyj na stronę kopalniasrebra.pl i zarezerwuj bilety już dziś!