W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości obchody 11 Listopada będą w naszym mieście wyjątkowo huczne. Poza oficjalną uroczystością na pl. Piłsudskiego i wieczornym koncertem Andrzeja Jagodzińskiego zaplanowano też wielką miejską akcję pod nazwą „Biało-Czerwone Gliwice”.
W radosnym święcie wolności wezmą udział gliwiczanie w każdym wieku. Obchody rozpoczną się w piątek 9 listopada od koncertu pieśni patriotycznych dla weteranów. Występ zaplanowano na godz. 12.00 w Centrum Edukacyjnym im. św. Jana Pawła II (ul. Jana Pawła II 5a). O godz. 17.00 w Centrum Kultury Studenckiej „Mrowisko” (ul. Pszczyńska 85) dr Ewa Biłas-Pleszak i prof. Ryszard Koziołek wygłoszą wykłady na temat „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Później fragmenty poematu wyrecytują Alina Czyżewska i Mariusz Galiljeczyk, aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach, oraz Jacek Romanowski ze Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Na koniec pełnego literackich wrażeń wieczoru zaplanowano projekcję niemego filmu „Pan Tadeusz” z 1928 roku. Muzykę na żywo wykona zespół Czerwie. Równolegle do wydarzeń w „Mrowisku” rozpocznie się otwarcie pokonkursowej wystawy prac plastycznych „Moja Biało-Czerwona” w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gliwicach (pl. Inwalidów Wojennych 3).
W sobotę 10 listopada na terenie miasta będzie można przez cały dzień szukać książek. Gliwicka biblioteka rozda „100 książek na 100-lecie Niepodległości”. Wiele filii zorganizuje warsztaty, konkursy i wystawy, a w Filii nr 1 MBP w Gliwicach odbędą się otwarte, biało-czerwone warsztaty artystyczne – będzie można spróbować swoich sił w ceramice, tworzeniu witraży czy nadruków na torbach. Miłośnicy nowych technologii wezmą natomiast udział w mobilnej grze miejskiej „Piłsudski GO”. Także w Centrum Handlowym Forum (ul. Lipowa 1) nie zabraknie patriotycznych atrakcji – będzie wspólne malowanie, występ Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca Katowice oraz spotkanie z Michałem Ogórkiem, uznanym dziennikarzem i felietonistą, wyróżnionym Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W Stacji Artystycznej Rynek (Rynek 4–5) o godz. 16.00 wystartuje wystawowy wehikuł czasu. Na ekspozycji „Jak dawniej” będzie można zobaczyć modę i przedmioty codziennego użytku z ostatnich 100 lat, a w fotograficznym atelier zrobić sobie stylizowane zdjęcie. Wszystko przy filiżance herbaty – naturalnie białej i czerwonej!
Kulminacja gliwickich obchodów Narodowego Święta Niepodległości przypadnie oczywiście na niedzielę 11 listopada. Na Rynku o godz. 11.11 mieszkańcy wspólnie poślą do nieba 100 biało-czerwonych balonów. Będzie pokaz musztry w wykonaniu uczniów klas mundurowych, występ taneczny mażoretek z Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach, a uczniowie IV LO w Gliwicach zaśpiewają kilka patriotycznych pieśni. Punktualnie w południe gliwiczanie wspólnie z Orkiestrą Dętą KWK Sośnica wykonają hymn narodowy, włączając się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do hymnu”. Maluchy wezmą udział w happeningu „Przybij piątkę Niepodległej”, a o godz. 16.00 zostanie odsłonięta tablica ze zdjęciami 100 gliwiczan urodzonych w listopadzie. O godz. 17.00 zaplanowano także bardzo gliwicki mapping.
W katedrze pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (ul. Jana Pawła II 5) o godz. 12.30 rozpocznie się liturgia w intencji ojczyzny. Po mszy świętej, około godz. 14.30, na pl. Piłsudskiego zaplanowano uroczystość z wojskowym ceremoniałem i salwą honorową. Wezmą w niej udział także przedstawiciele samorządu. O godz. 15.15 zostaną złożone kwiaty pod pomnikiem żołnierzy francuskich, którzy zginęli w latach 1920–1922 podczas służby na spornych terenach Górnego Śląsku, a o godz. 16.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) rozpocznie się koncert pieśni legionowych.
Zwieńczeniem miejskich obchodów 100-lecia niepodległości będzie wieczór w teatrze przy ul. Nowy Świat 55–57. O godz. 18.00 rozpocznie się projekcja animowanej „Historii Polski” Tomasza Bagińskiego. Później zostaną odczytane najbardziej płomienne fragmenty przemówień Józefa Piłsudskiego i Wojciecha Korfantego. Z koncertem „W hołdzie wolności” wystąpi Andrzej Jagodziński. W repertuarze fantastycznego pianisty znajdą się zarówno klasyczne utwory z jazzowym sznytem (Preludium Fryderyka Chopina), jak i popularne utwory Jacka Kaczmarskiego („Mury”) oraz Grzegorza Ciechowskiego („Nie pytaj o Polskę”). Bilety na koncert będzie można nabyć w cenie 1 zł od 30 października w kasach TM-u w Gliwicach przy ul. Nowy Świat i kina Amok przy ul. Dolnych Wałów 3.
„Biało-Czerwone Gliwice” to ukoronowanie trwających w mieście wydarzeń związanych z odzyskaniem niepodległości. Bardzo dużo dzieje się w szkołach – organizowane są akademie, konkursy i wycieczki z okazji 100-lecia wolności. Także w Muzeum w Gliwicach tematyka rocznicowa jest od kilku miesięcy poruszana na wykładach z cyklu „Laur dla Niepodległej”. Szczegóły na kultura.gliwice.eu.
(mm)
W akcję „Biało-Czerwone Gliwice” włączają się także wybrane sklepy, które przygotowują biało-czerwone wystawy, oraz lokale gastronomiczne. Będzie można w nich zjeść potrawę w kolorze biało-czerwonym w cenie 11 zł. Lista punktów biorących udział w obchodach jest dostępna TUTAJ.