Wiadomości z Gliwic

4 grudnia pojedziemy obwodnicą południową

  • Dodano: 2020-12-01 13:30

Gotowa jest kolejna część obwodnicy Gliwic. Inwestycja tworzy dogodniejsze połączenie z węzłem autostradowym Gliwice Sośnica i zapewnia lepszy dojazd do rozbudowujących się firm logistycznych znajdujących się w tym rejonie. Od piątku 4 grudnia kierowcy będą mogli jeździć prawie 2 km odcinkiem łączącym ul. Bojkowską z Pszczyńską.

We wrześniu do użytku kierowców oddano ponad 3-kilometrowy odcinek zachodniej części obwodnicy, łączący ul. Rybnicką z Daszyńskiego. Teraz gotowy jest fragment obwodnicy południowej. Nowo oddany odcinek łączący ul. Bojkowską z ul. Pszczyńską (węzeł autostradowy) liczy prawie 2 km. Składa się z jednej jezdni z dwoma pasami ruchu (po jednym w każdą stronę). Droga jest oświetlona, a wzdłuż niej stanęły tablice zmiennej treści,  na których wyświetlane są informacje o ewentualnych utrudnieniach, czy warunkach atmosferycznych. Wybudowano także chodniki umożliwiające bezpieczną komunikację pieszych, drogę rowerową oraz dwie zatoki autobusowe.

W ramach tej inwestycji zrealizowano także przebudowę i rozbudowę układu drogowego pomiędzy ulicami Bojkowską i Pszczyńską, wybudowano 700-metrowy łącznik ul. Bojkowskiej z ul. Okrężną i przebudowano południową część ul. Okrężnej na odcinku ok. 500 metrów.

Koszt odcinka obwodnicy południowej wyniósł nieco ponad 57 mln zł. Dofinansowanie do budowy uzyskano z dwóch źródeł: Funduszu Dróg Samorządowych w kwocie ponad 11 mln 600 tys. zł,  a także z Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości blisko 9 mln 800 tys. zł

Wzdłuż obwodnicy nasadzono 450 roślin. Kierowcy będą poruszać się wśród szpaleru 120 drzew, m.in. odpornych na niesprzyjające warunki środowiskowe klonów pospolitych, ozdobnych jarząbów szwedzkich i dorastających do 30 metrów lip drobnolistnych. Całość uzupełnia 329 krzewów – tawuł japońskich, dereni białych i rokitników zwyczajnych zwanych rosyjskimi ananasami, w Polsce spotykanych w formie naturalnej wyłącznie nad wybrzeżem Bałtyku.

Obwodnica ma skrócić czas przejazdu eliminując konieczność wjazdu do centrum miasta. Gliwicka obwodnica będzie miała w sumie 10,5 km długości. Połączy ul. Pszczyńską z Aleją Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie gotowa w 2025 r.

Trwa projektowanie 2-kilometrowego jednojezdniowego odcinka obwodnicy zachodniej od ul.  Sowińskiego do ul. Daszyńskiego (powstanie również droga serwisowa i ciąg pieszo-rowerowy). Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten odcinek będzie gotowy w III kwartale 2022 r. W planach jest również rozpoczęcie budowy odcinka obwodnicy południowej od ul. Bojkowskiej do Rybnickiej – jeszcze w tym roku ma zostać ogłoszony przetarg na wykonawcę dokumentacji projektowej. W całości 10,5-kilometrowa obwodnica przebiegająca przez południową i zachodnią część miasta – od ul. Pszczyńskiej do tzw. dekawki, powinna być gotowa do 2025 r. (mf)

4 grudnia pojedziemy obwodnicą południową

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również