Gliwice - portal miejski mojeGliwice.pl

Wiadomości z Gliwic

700 tys. zł na Dom Nadziei. Jego remont powinien zakończyć się do końca roku!

  • Dodano: 2020-07-21 06:00, aktualizacja: 2020-07-23 14:37

Dzięki wsparciu miasta, do końca roku powinien zakończyć się remont i adaptacja budynków przy ul. Głównej w Łabędach na Katolicki Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży "Dom Nadziei" oraz Poradnię Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży uzależnionej od alkoholu i narkotyków.

Budynki dawnej Szkoły Podstawowej nr 30 i Gimnazjum nr 49 przy ul. Głównej 30 na rzecz Fundacji „Dom Nadziei” Gliwice przekazały w 2016 r., a adaptacja na potrzeby ośrodka rozpoczęła się na początku 2019 r. Remont jest bardzo kosztowny, całkowity koszt szacowany jest na 5 mln zł. Dzięki 700 tys. zł przekazanym z miejskiego budżetu, ośrodek będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów jeszcze w tym roku.

To bardzo duża kwota, która znacznie wesprze prace remontowe. Cieszymy się, ponieważ im szybciej zakończymy remont, tym prędzej będziemy mogli pomagać młodzieży w godnych warunkach. A potrzebujących nie brakuje – liczba osób chorych psychicznie wzrasta, coraz częściej są to młode osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, gier komputerowych, hazardu czy telefonów. W naszym regionie nie ma drugiej tego typu poradni, jestem przekonany, że będziemy dużym wsparciem nie tylko dla Śląska, ale całego kraju – mówi ks. Bogdan Peć, psychoterapeuta i specjalista terapii uzależnień.

Poradnia posiada kontrakt z NFZ na leczenie uzależnionych dzieci i młodzieży. W zaadaptowanych budynkach znajdzie się też miejsce na hostel dla osób po zakończonej terapii stacjonarnej i administrację Fundacji.

Stacjonarnie w ośrodku będzie miejsce dla 30 pacjentów, będą też sale spotkań oraz indywidualnych i grupowych terapii, kaplica, miejsca noclegowe dla stażystów i pomieszczenia sanitarne.

Obecnie na terenie Gliwic nie ma kompleksowej oferty skierowanej dla dzieci i młodzieży eksperymentującej lub uzależnionej od środków psychoaktywnych, dlatego miasto wsparło tę inwestycję. Chcemy, by nowa placówka służyła i pomagała młodym ludziom w powrocie do zdrowia i dawała siłę do radzenia sobie z wyzwaniami jakie stawia przed nimi życie – dodaje Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. 

Czym zajmuje się fundacja?

Fundacja „Dom Nadziei” pomaga dzieciom i młodzieży uzależnionej oraz chorej psychicznie. Prowadzi stacjonarny i całodobowy Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, Poradnię Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje też konferencje naukowe poświęcone ryzykownym zachowaniom wśród młodzieży oraz kampanie społeczne dotyczące uzależnień. Każdego roku pomaga około 600 osobom.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.