Wiadomości z Gliwic

700 tys. zł na Dom Nadziei. Jego remont powinien zakończyć się do końca roku!

  • Dodano: 2020-07-21 06:00, aktualizacja: 2020-07-23 14:37

Dzięki wsparciu miasta, do końca roku powinien zakończyć się remont i adaptacja budynków przy ul. Głównej w Łabędach na Katolicki Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży "Dom Nadziei" oraz Poradnię Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży uzależnionej od alkoholu i narkotyków.

Budynki dawnej Szkoły Podstawowej nr 30 i Gimnazjum nr 49 przy ul. Głównej 30 na rzecz Fundacji „Dom Nadziei” Gliwice przekazały w 2016 r., a adaptacja na potrzeby ośrodka rozpoczęła się na początku 2019 r. Remont jest bardzo kosztowny, całkowity koszt szacowany jest na 5 mln zł. Dzięki 700 tys. zł przekazanym z miejskiego budżetu, ośrodek będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów jeszcze w tym roku.

To bardzo duża kwota, która znacznie wesprze prace remontowe. Cieszymy się, ponieważ im szybciej zakończymy remont, tym prędzej będziemy mogli pomagać młodzieży w godnych warunkach. A potrzebujących nie brakuje – liczba osób chorych psychicznie wzrasta, coraz częściej są to młode osoby uzależnione od alkoholu, narkotyków, gier komputerowych, hazardu czy telefonów. W naszym regionie nie ma drugiej tego typu poradni, jestem przekonany, że będziemy dużym wsparciem nie tylko dla Śląska, ale całego kraju – mówi ks. Bogdan Peć, psychoterapeuta i specjalista terapii uzależnień.

Poradnia posiada kontrakt z NFZ na leczenie uzależnionych dzieci i młodzieży. W zaadaptowanych budynkach znajdzie się też miejsce na hostel dla osób po zakończonej terapii stacjonarnej i administrację Fundacji.

Stacjonarnie w ośrodku będzie miejsce dla 30 pacjentów, będą też sale spotkań oraz indywidualnych i grupowych terapii, kaplica, miejsca noclegowe dla stażystów i pomieszczenia sanitarne.

Obecnie na terenie Gliwic nie ma kompleksowej oferty skierowanej dla dzieci i młodzieży eksperymentującej lub uzależnionej od środków psychoaktywnych, dlatego miasto wsparło tę inwestycję. Chcemy, by nowa placówka służyła i pomagała młodym ludziom w powrocie do zdrowia i dawała siłę do radzenia sobie z wyzwaniami jakie stawia przed nimi życie – dodaje Agnieszka Paszta, naczelnik Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego w Gliwicach. 

Czym zajmuje się fundacja?

Fundacja „Dom Nadziei” pomaga dzieciom i młodzieży uzależnionej oraz chorej psychicznie. Prowadzi stacjonarny i całodobowy Ośrodek Rehabilitacyjno-Wychowawczy, Poradnię Profilaktyki i Terapii Uzależnień oraz zajęcia profilaktyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje też konferencje naukowe poświęcone ryzykownym zachowaniom wśród młodzieży oraz kampanie społeczne dotyczące uzależnień. Każdego roku pomaga około 600 osobom.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.