Jest fajrant, jest zabawa! 3 września przy gliwickiej Radiostacji odbędzie się kolejna odsłona największego festiwalu kultury dziedzictwa poprzemysłowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Tym razem zapraszamy na wielką AKCJĘ REKREACJĘ, czyli fajrant po gliwicku! Będzie pełna wyzwań Gliwicka Gra Rodzinna oraz piknik rodzinny z mnóstwem atrakcji: warsztatami, miasteczkiem z grami XXL, wystawami, saturatorem i watą cukrową! To będzie wyjątkowa, trzynasta edycja INDUSTRIADY – święta Szlaku Zabytków Techniki.
Wielkimi krokami zbliża się najbardziej industrialne święto w Polsce!
Industriada to wyjątkowe wydarzenie, które każdego roku cieszy się ogromną popularnością. To święto Szlaku Zabytków Techniki, okazja do dobrej zabawy i zgłębienia wiedzy na temat dokonań dawnych konstruktorów, naukowców i inżynierów, których myśl techniczna zmaterializowała się w wynalazkach i zmyślnych rozwiązaniach technologicznych, które podziwiamy i które często służą nam do dziś. Poza wartościami edukacyjnymi, Industriada to dobra zabawa i ciekawie spędzony dzień. Nie inaczej będzie w tym roku, tyle że zabawy będzie jeszcze więcej, bo trzynastą edycję Industriady w Gliwicach obchodzimy pod hasłem AKCJA REKREACJA, czyli fajrant po gliwicku. Gotowi na fest zabawę w starym, dobrym stylu?
Jest fajrant, jest zabawa!
3 września spotkamy się przy gliwickiej Radiostacji, by dobrze się bawić, ale też – w śląskim stylu – pożytecznie spędzić czas. Startujemy o godz. 13.00, bawimy się do 19.00. Fajrant wykorzystamy – jak na Ślązaków przystało – na hobby, zajęcia rekreacyjne, pożyteczne majsterkowanie i kontakt z naturą. Na miejscu dobrą zabawę podkręci Radio Eska.
Fajrant spędzimy na świeżym powietrzu, na wielkim Pikniku Rodzinnym z niespodziankami. Będą warsztaty plastyczne i ekologiczne, wielkoformatowe gry i zabawy dla całej rodziny. Nie zabraknie też ciekawych wystaw: w tym roku będzie można przyglądnąć się zabawkom i przedmiotom użytkowym sprzed kilkudziesięciu lat. Ponad 700 eksponatów z minionej epoki! To będzie prawdziwa podróż w przeszłość – starsi wrócą wspomnieniami do czasów pralki Frani, radiomagnetofonu Kasprzak i proszku Ixi, a najmłodsi przekonają się czym różniła się ówczesna meblościanka od dzisiejszych mebli oraz poznają dawne przedmioty codziennego użytku, których nie znają. Będzie też okazja, by w plenerowej piekarni wypiec śląski kołocz.
Dla miłośników zmagań sportowo-logicznych, tym razem w starym stylu, przygotowano Gliwicką Grę Rodzinną, którą uwielbiają wszyscy: dzieci, młodzież i dorośli (start o godz. 10.00). Jak zwykle nie zabraknie wyzwań, a uczestnicy zmierzą się z zaskakującymi zadaniami i rozwiążą nietypowe łamigłówki. A wszystko wśród najbardziej pozytywnych emocji. Nie wahajcie się i zgłoście swoją drużynę – zapisy ruszą 29 sierpnia na stronie internetowej gryrodzinne.gliwice.eu. W tegorocznej odsłonie będzie mogło wziąć udział 85 drużyn!
Sobotnie popołudnie będzie też doskonałą okazją, by zwiedzić budynki Radiostacji – również z przewodnikiem oraz wysłuchać opowieści dr. Bogusława Tracza o znaczeniu ogrodnictwa miejskiego na górnym Śląsku w XX w. (godz. 16.00).
Nie tylko Radiostacja
Główne wydarzenia Industriady odbędą się przy Radiostacji, ale atrakcje przygotowano również w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego Muzeum w Gliwicach, (ul. Bojkowska 37), Muzeum Techniki Sanitarnej (ul. Edisona 16) oraz w Marinie Gliwice (ul. Portowej 28), która została obiektem zaprzyjaźnionym Industriady.
To jest fajrant po gliwicku, nie ma czasu na nudę!
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gliwice, a współorganizatorem Muzeum w Gliwicach. (mf)
Szczegółowy program:
Radiostacja Gliwice, ul. Tarnogórska 129
- godz. 13.00-19.00 Piknik rodzinny
- W programie między innymi: warsztaty plastyczne/warsztaty ekologiczne/wielkoformatowe gry i zabawy dla całej rodziny / wystawy zabawek oraz dawnych przedmiotów użytkowych.
- godz. 10.00-16.00 Gliwicka Gra Rodzinna
- Zapisy będą prowadzone od 29 sierpnia poprzez formularz na stronie gryrodzinne.gliwice.eu.
Budynek Radiostacji
- godz. 13.00-19.00 - zwiedzanie obiektu bez przewodnika godz. 14.00 i 18.00 - zwiedzanie obiektu z przewodnikiem.
- godz. 16.00 "Od ogródków Schrebera do Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Ogrodnictwo miejskie na Górnym Śląsku w XX wieku" - opowie dr Bogusław Tracz.
Oddział Odlewnictwa Artystycznego, ul. Bojkowska 37
- godz. 12.00-18.00 Polowa drukarnia - makaty - warsztaty drukarskie.
- godz. 12.00-18.00 Sztuka widziana oczami odlewnika - warsztaty plastyczne godz. 12.00-18.00 Być jak hutnik! - zwiedzanie bez przewodnika.
- godz. 12.00-13.30, 14.00-15.30 i 16.00-17.30 Śląsk na talerzu, malowana porcelana - warsztaty plastyczne.
- godz. 14.00-15.00 i 16.00-17.00 Najpierw praca, potem relaks - zwiedzanie z przewodnikiem.