Wiadomości z Gliwic

Animacje #madeinGliwice. Wystawa w Bibliotece Centralnej

  • Dodano: 2023-03-02 07:45, aktualizacja: 2023-03-01 23:31

Od 6 marca w Bibliotece Centralnej (ul. Kościuszki 17) będzie można oglądać wystawę „Jacek Ukleja i celuloidowy film”. To pozycja obowiązkowa dla miłośników filmu i animacji.

Jacek Ukleja i celuloidowy film

Artysta zaprasza do odkrywania tajników filmu animowanego, którym zajmuje się od wielu lat, przez cały czas doskonaląc swoją technikę. – W Sztokholmie, podczas pracy nad serią „Bajki zza okna”, poznałem nowe narzędzia: świetną kserokopiarkę, ecoliny, precyzyjny aerograf. Eksperymentowaliśmy z tym, a mój styl się rozwijał. Miałem przyjemność zrobić z tuzin animowanych, pogodnych filmików, a też fabularnego „Miki Mola”, w kontraście  do powagi i dramatyzmu wielu moich spektakli teatralnych – mówi Jacek Ukleja. Prace będzie można oglądać od 6 do 31 marca. Wernisaż wystawy zaplanowano na godz. 17.00 w piątek 24 marca w Bibliotece Centralnej. Wstęp wolny.

Jacek Ukleja to artysta wszechstronny – absolwent scenografii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i klasy skrzypiec szkoły muzycznej I i II stopnia. Po obronieniu dyplomu w pracowni prof. Andrzeja Stopki zajmował się plastyką i muzyką filmową do produkcji Ryszarda Antoniszczaka i Sławomira Idziaka. Scenograficznego bakcyla połknął już w domu rodzinnym – rodzice artysty prowadzili teatr lalek i na jego potrzeby wykonywali wielkie kukły. W portfolio Jacka Uklei jest 90 scenografii teatralnych i telewizyjnych, między innymi do spektakli na podstawie tekstów Williama Shakespeare’a, Witolda Gombrowicza i Sławomira Mrożka. Wszystkie jego projekty i kostiumy wykonywane są ręcznie – bez użycia komputera. Jacek Ukleja założył awangardowy zespół rockowy Zdrój Jana. W 2018 roku prezydent Gliwic nagrodził go za całokształt działalności w dziedzinie kultury.

Animacje #madeinGliwice. Wystawa w Bibliotece Centralnej / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również