Wiadomości z Gliwic

Badania Medycyny Pracy

  • Dodano: 2021-05-21 09:30

Jako pracodawca zobowiązani jesteśmy do przestrzegania pewnych zasad względem pracownika, jedną z nich jest konieczność wysyłania go na badania okresowe, kontrolne lub wstępne przed podpisaniem umowy. Jako pracownik mamy obowiązek odbyć owe badania we wskazanym terminie, koszt badań powinien ponieść w całości pracodawca. W przypadku badań okresowych badania powinny być wliczane do czasu pracy, jednak nie przysługuje na nie cały dzień urlopu jak wiele osób błędnie myśli. Same badania co prawda potrafią się dłużyć, ale rzadko kiedy trwają 4 czy więcej godzin a gdy skorzystamy ze sprawdzonej przychodni medycyny pracy możemy oczekiwać, że badania nie potrwają nawet jednej godziny. W tym artykule chcemy trochę odczarować negatywne skojarzenia z medycyną pracy oraz wyjaśnić najczęstsze wątpliwości pracowników.

Medycyna Pracy - kontrola Twojego zdrowia

Zwykło się mówić, że w życiu najważniejsza jest rodzina i dla większości osób jest to prawda, dlatego warto kontrolować stan zdrowia swój i swoich bliskich. Regularne wizyty u lekarza powinny być normą, z powodu różnych obaw często nie traktujemy badań kontrolnych jak coś istotnego. Do lekarza udajemy się dopiero w momencie pogorszenia stanu zdrowia, a okazuje się, że wcześniejsza kontrola mogła zdecydowanie poprawić naszą obecną sytuację. 

Medycyna pracy zajmuje się badaniem osób, które chcą rozpocząć pracę na wybranym stanowisku pracy. Badania dzielimy na wstępne, okresowe i kontrolne. Przyjmując się do pracy lub zmieniając stanowisko jesteśmy wysyłani na badania wstępne, które mają potwierdzić, że nie ma przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku. Badania okresowe jak sama nazwa wskazują wykonywane są co pewien czas, który określony jest przez lekarza medycyny pracy. Badania kontrolne pracownik zobowiązany jest wykonać po 30 dniowej absencji w pracy wywołanej chorobą. 

To do jakiej placówki się udasz w celu wykonania badań może zależeć od umowy podpisanej przez Twojego pracodawcę z przychodnią. Na badania zostajemy wysłani ze skierowaniem od pracodawcy, w którym zapisane są nasze dane oraz potencjalnie szkodliwe czynniki na miejscu pracy. Sprawdź dokładnie czy Twoje dane są poprawne, szkoda marnować czas na ponowny dojazd do przychodni. 

Chcąc dostać pracę musimy przejść badania wstępne, które nie odbiegają niczym od badań, które większość osób doskonale zna. Konkretny zakres badań zależy od specyfiki pracy inne badania musi przejść informatyk a inne osoba pracująca na wysokości. Pracodawca dbając o swój interes nie dopuści do pracy pracownika, który nie ma zaświadczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy opisanej w umowie. Osoby już zatrudnione zobowiązane są do odbycia badań okresowych. Sprzeciw przed ich wykonaniem stanowi podstawę do dyscyplinarnego zwolnienia. 

Wszystkim nam powinno zależeć na dbaniu o własne zdrowie, choć to trywializmy to niestety często zaniedbujemy absolutne fundamenty skupiając się na codziennych sprawach. Badania medycyny pracy nie są niczym strasznym. Na ich podstawie lekarz wydaje orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań albo zawierające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na określonym stanowisku. Strach przed utratą szansy na podjęcie czy kontynuowanie pracy jest niczym wobec pewności, że wszystko z naszym zdrowiu jest w porządku. Badania medycyny pracy nie muszą również się dłużyć, wystarczy wybrać sprawnie działającą przychodnię jak POST MEDICAL działająca na terenie naszej aglomeracji i przyjmująca, każdego miesiąca setki pacjentów. Pomyśl o badaniach medycyny pracy jak o przywileju a nie obowiązku, bo tym faktycznie są. Dbaj o swoje zdrowie nie tylko od święta, a my widzimy się w kolejnych artykułach!

https://postmedical.pl/poradnie/medycyna-pracy/gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.