Wiadomości z Gliwic

Bądź trzeźwy – cały rok! Gdzie uzyskać pomoc w Gliwicach?

  • Dodano: 2023-04-17 07:15, aktualizacja: 2023-04-16 20:48

W Polsce alkoholizm wciąż bywa tematem tabu, choć jest chorobą, która dotyka ludzi z każdej grupy społecznej czy zawodowej. Niestety wiele uzależnionych osób zupełnie nie dostrzega swojego problemu. Niektórzy – choć zbyt często „zaglądają do kieliszka” – nawet nie dopuszczają do siebie myśli, że mogą być alkoholikami.

Sprawy nie ułatwia także propagowane w popkulturze picie alkoholu. Dlatego tak ważne jest obalanie szkodliwych stereotypów. Aby być alkoholikiem, nie trzeba bowiem pić codziennie. Nie każdy alkoholik jest też człowiekiem z marginesu społecznego. Przypominał o tym Światowy Dzień Trzeźwości, przypadający 15 kwietnia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) co roku apeluje, aby przynajmniej w tym jednym dniu powstrzymać się od spożywania jakichkolwiek produktów alkoholowych. Jednocześnie zwraca uwagę nie tylko na problem samego spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach, ale także na zagrożenia zdrowotne, do których prowadzi. 

Należy pamiętać, że nadużywanie alkoholu niejednokrotnie odpowiada także za problemy w innych obszarach życia, np. przemoc domową, rozpad rodziny, demoralizację młodzieży, popełnianie przestępstw, utratę pracy czy kłopoty finansowe. Aby nie dopuścić do podobnych skutków, warto w porę przyznać się przed sobą do problemu i poszukać specjalistycznego wsparcia.

Gdzie uzyskać pomoc?

Masz problem z alkoholem? A może zauważyłeś go u bliskiej Ci osoby? Nie wstydź się poprosić o pomoc. W Gliwicach możesz ją uzyskać w tych miejscach: 

  • Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (Urząd Miejski, ul. Zwycięstwa 21, pokój 208, tel. 32/239-12-95, e-mail gkrpa@um.gliwice.pl).
  • Fundacja Dom Nadziei (ul. Główna 30, tel. 32/286-06-23, e-mail biuro@domnadziei.pl) w ramach zadania „Nadzieja dla rodzin” zapewnia: konsultacje indywidualne (terapeuta uzależnień, psycholog i psychoterapeuta), poradnictwo prawno-rodzinne (prawnik), poradnictwo rodzinne (terapeuta rodzinny i specjalista terapii uzależnień), grupę wsparcia dla rodziców (instruktor terapii uzależnień) oraz terapeutyczną grupę rozwojową dla młodzieży (psycholog i specjalista psychoterapii uzależnień).
  • Fundacja Arka Noego w Gliwicach (ul. Barlickiego 3, tel. 668-630-980, e-mail fangliwice@gmail.com) realizuje zadanie „Punkt Zwrotny”, w ramach którego oferuje indywidualne spotkania edukacyjno-terapeutyczne dla osób uzależnionych od alkoholu oraz indywidualne konsultacje dla rodzin osób uzależnionych od alkoholu.
  • Górnośląskie Stowarzyszenie „Familia” w Gliwicach (ul. Św. Huberta 60, tel. 601-517-804, e-mail gsfamilia.gliwice@gmail.pl) w ramach zadania „Program wsparcia dla osób z problemem uzależnienia i współuzależnienia” prowadzi sesje diagnostyczno-terapeutyczne. 
  • Klub Abstynentów Krokus w Gliwicach (ul. Daszyńskiego 28, tel. 32/231-57-65, e-mail kakrokusgliwice@gmail.com) oferuje pomoc rehabilitacyjną i readaptacyjną dla osób uzależnionych, poprzez realizację programu zdrowienia (grupa Nawroty Choroby, grupa dla osób współuzależnionych z problemami emocjonalnymi, grupa wsparcia dla osób uzależnionych i ich rodzin, grupa DDA oraz grupa dla dzieci z rodzin dotkniętych uzależnieniem). Podejmuje także działania zapobiegające wykluczeniu społecznemu swoich członków oraz integrujące ich ze społeczeństwem. Prowadzi też ogólnodostępne działania na rzecz środowiska lokalnego poprzez organizację wydarzeń rekreacyjno-sportowych. Siedziba klubu przy ul. Daszyńskiego 28 czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 15.00–20.00, a filia klubu przy ul. Wolności 1a we wtorki i czwartki w godz. 18.00–20.00 oraz w niedziele w godz. 17.00–19.00.

Pamiętajmy, że szukanie pomocy jest oznaką naszej siły, a nie słabości. Zacznijmy zmianę już dziś, zachowując trzeźwość – nie tylko od święta, ale przez cały rok.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również