Wiadomości z Gliwic

Baw się na Rynku Kultury. Sprawdź plan kolejnych wydarzeń

  • Dodano: 2023-07-26 13:30

Rynek Kultury trwa w najlepsze. Za nami już trzy spotkania pełne rozmaitych atrakcji. Były latynoskie rytmy, koncert, salsoteka, spotkania z ciekawymi gośćmi... A to jeszcze nie koniec. Kolejne tygodnie zapowiadają się równie interesująco. 

28 lipca: Alex Freiheit & Wacław Zimpel

W ostatni piątek lipca Rynek Kultury po raz kolejny przyniesie nam sporą dawkę emocji. Zadbają o to Wacław Zimpel i Alex Freiheit. On jest klasycznie wykształconym klarnecistą i kompozytorem, jedną z kluczowych postaci polskiej sceny muzyki improwizowanej. Współtworzył takie projekty, jak Ircha, LAM, Saagara czy Hera, jest także sidemanem w zespole Gaby Kulki. Ona to wokalistka duetu SIKSA, performerka, poetka, pisarka, aktorka i tancerka. W 2020 roku artyści razem stworzyli poemat muzyczny „Progrom”, który po raz pierwszy zaprezentowali na City od Asylum w Pittsburghu w ramach Jazz Poetry Month. Podczas JazzArt Festivalu 2022 projekt został pokazany w specjalnie przygotowanej przestrzeni. W Ruinach Teatru Victoria zostanie zaprezentowany na żywo po raz trzeci od powstania.

4 sierpnia: Afrobeat – afrykańskie rytmy

Znów będzie muzycznie, jednak w zupełnie innym stylu. W pierwszy sierpniowy piątek do Ruin Teatru Victoria zawita The Afronauts – projekt zrodzony z miłości do muzyki afrobeatowej, czyli połączenia afrykańskich rytmów z jazzem i funkiem, którego pomysłodawcą był legendarny nigeryjski muzyk Fela Anikulapo Kuti. Zespół po raz pierwszy pojawił się na scenie w 2019 roku i już w ciągu kilku miesięcy zdobył mnóstwo afrofanów! Teraz wystąpi w Gliwicach, wcześniej grał też m.in. w krakowskim klubie Alchemia.

Ale to jeszcze nie koniec. Afrykańskie rytmy będzie można także wybić samemu. Odbędą się bowiem warsztaty bębniarskie, podczas których będzie można nauczyć się, jak wykorzystywać instrument djembe do tworzenia muzyki prosto z naszego wnętrza. Ograniczenia wiekowe w tym miejscu nie istnieją – każdy może poczuć beat djembe!

Copiątkowe atrakcje w Centrum Kultury Victoria 

W sierpniu zaplanowano jeszcze trzy spotkania. 11 sierpnia odbędzie się spacer poetycki oraz spotkanie z poetkami i poetami „Poets of Today – Voices of Tomorrow”, 18 sierpnia będzie można obejrzeć spektakl kabaretowo-taneczny „Kiedyś to było”, a na finał tegorocznego Rynku Kultury, 25 sierpnia, zaplanowano spektakl teatru tańca „Materia”. 


Źródło: Urząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również