Wiadomości z Gliwic

"Całe życie" - premiera spektaklu Joanny Oparek w Teatrze Miejskim w Gliwicach

  • Dodano: 2021-10-13 07:00, aktualizacja: 2021-10-12 21:41

Na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach powstaje spektakl na podstawie dramatu urodzonej w Gliwicach i odnoszącej sukcesy w Polsce Joanny Oparek.  

„To krwisty, współczesny dramat, z dużą dozą komizmu i mocno zarysowanymi postaciami. Z wielką radością podjęłam się jego realizacji w moim rodzinnym mieście,  w którym doczekaliśmy się prawdziwego teatru dramatycznego. Teatr Miejski w Gliwicach sporo znaczy na mapie kulturalnej Polski, inicjując nowe, odważne przedsięwzięcia. Tutejsza scena ma swój charakter i dynamikę, jestem pod wrażeniem tej współpracy. Tym bardziej cieszę się, że zadebiutuję właśnie tutaj jako reżyserka. ” – mówi Joanna Oparek. 

W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach: Aleksandra Maj, Antonina Federowicz i Maciej Piasny oraz gościnnie Tomasz Borkowski.  

„Urodziłem się w Gliwicach. To właśnie w tym mieście odnalazłem pasję, miłość, przyjaźń i sens życia. Po 25 latach wróciłem, aby zmierzyć się ze wspaniałą sztuką ‘Całe Życie’. Tak miało być. Jestem w Gliwicach znowu szczęśliwy. A opowieść Joanny Oparek jest o nas i dla nas. Nie przegapcie jej.” – zaprasza na spektakl aktor Tomasz Borkowski.

„Z Gliwic pochodzi wielu interesujących artystów. Zawsze bardzo się cieszymy mogąc ich do rodzinnego miasta zapraszać i prezentować ich twórczość naszej publiczności. Spektakl Joanny Oparek, to bardzo mocny i prawdziwy teatr, w którym każdy zobaczy swoje życie bez zbędnych upiększeń” – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Premiera spektaklu odbędzie się 16 października 2021 r. o godz. 20:00 na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach. Bilety dostępne są na stronie internetowej www.teatr.gliwice.pl i w kasach teatru. 

Joanna Oparek

Poetka, pisarka, dramatopisarka, kuratorka interdyscyplinarnych projektów kulturalnych. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała w Przekroju, powieścią w odcinkach. Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie”, „Czerwie”, „Berlin Porn”, „mocne skóry białe płótna”, powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym”, „Jesień w Nowym Jorku”, „Loża” oraz sztukę teatralną „Projekt Ameryka”. Jako dramatopisarka współpracowała z Narodowym Starym Teatrem i Teatrem Nowym w Krakowie, na którego deskach premierę miał jej dramat „Wężowisko”. Brała również udział w międzynarodowym projekcie teatralnym „Kraków-Berlin XPRS”. We współpracy z galerią Otwarta Pracownia tworzy niezależną scenę teatralną w Krakowie oraz cykliczne wydarzenia łączące sztuki wizualne i literaturę. Jej dramat „Obcy. Tragedia grecka” był wystawiany w Polsce, w Niemczech i na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Złoty Lew we Lwowie(2019) - w ramach projektu „GAME OVER? – o budowaniu ponadnarodowych relacji Polska-Niemcy-Ukraina”. Dramat „Całe życie” miał premierę w Krakowie, w ramach projektu „Sto Lat Głosu Kobiet”. 

"Całe życie" - premiera spektaklu Joanny Oparek w Teatrze Miejskim w Gliwicach / fot. Teatr

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.