Wiadomości z Gliwic

Co słychać na skwerze nad DTŚ?

  • Dodano: 2021-07-20 06:30, aktualizacja: 2021-07-19 23:31

Trwają intensywne prace modernizacyjne na skwerze nad Drogową Trasą Średnicową. Jakie zmiany są już widoczne w tej części miasta?

Metamorfoza skweru rozpoczęła się w połowie czerwca

Wykonawca, Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA, już uporządkował teren i przeszedł do prac przygotowawczych. Dotychczas zebrano i wywieziono stare podłoże, rozłożono mieszankę różnych podłoży i specjalistycznych dodatków umożliwiających prawidłowy wzrost roślin. Rozłożono też maty antykorzenne, które będą zapobiegać uszkodzeniu drenażu. Montowany jest też specjalny system nawadniający, dzięki któremu nowe rośliny zdobiące skwer będą odpowiednio nawodnione.

Docelowo, skwer nad DTŚ zdobić będzie 60, 6 tys. różnych gatunków: drzew, krzewów, byliny, roślin cebulowych i pnączy. Pierwsze nasadzenia przeprowadzone zostaną jesienią.

– Po modernizacji skwer nad DTŚ będzie wielobarwną i niezwykle zróżnicowaną przestrzenią do wypoczynku, głównie dzięki rozmaitym gatunkom roślin. Na jego terenie ustawiona zostanie także instalacja przestrzenna z kamieni pochodzących z dawnej śluzy Kanału Kłodnickiego wraz z tablicami zawierającymi informacje, zdjęcia oraz przebieg trasy kanału. Aby zminimalizować uciążliwości związane z pracami na skwerze, wykonawca na czas prowadzonych robót wygrodził miejsce prac zapewniając bezpieczne przejście dla pieszych między ul. Berbeckiego a Dubois – mówi Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

Bez zmian pozostanie układ alejek

Pomiędzy nimi pojawią się różnorodne kompozycje drzew, krzewów i bylin, które będą zdobić skwer przez cały rok. W kilku miejscach staną pergole, dzięki którym w gorące, letnie dni będzie można odpocząć w cieniu. Pod częścią z nich zostaną ustawione stoły i ławy piknikowe. Powstanie też przestrzeń do odpoczynku, która latem będzie pełnić funkcję ozdobionej palmami miejskiej plaży. Odpocząć będzie można także na różnego rodzaju ławkach i siedziskach, a rower przypiąć do stojaka. Od zgiełku towarzyszącego DTŚ spacerowiczów będą izolować nasadzone krzewy. Nie zabraknie też ozdobnych rabat traw i bylin, wśród których będzie można odpocząć na wygodnych leżakach, przestrzeń upiększy też łąka kwietna z pożytecznymi dla owadów kwiatami. Inwestycja będzie kosztować niemal 3,9 mln zł. Zakończenie prac na skwerze zaplanowano na jesień.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.