Wiadomości z Gliwic

Co warto wiedzieć montując fotowoltaikę w Gliwicach?

  • Dodano: 2022-08-25 08:00, aktualizacja: 2022-08-29 06:49

Zainteresowanie oszczędzaniem w ostatnim czasie mocno rośnie, co powoduje, że instalacji fotowoltaicznych znacząco przybywa. Co warto wiedzieć, decydując się na zakup fotowoltaiki w Gliwicach oraz montując ją?

Co to jest fotowoltaika?

Na początku należy wyjaśnić sobie co to jest fotowoltaika i do czego służy. Najkrócej mówiąc, jest to proces, podczas którego uzyskujemy prąd wprost ze słońca. Fotowoltaika służy zatem do pozyskiwania energii słonecznej.

Jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna ma za zadanie zamienić energię słoneczną w energię elektryczną. Jej głównym elementem są panele fotowoltaiczne, produkujące energię elektryczną poprzez odbicie fotonów od powłoki znajdującej się wewnątrz ogniwa. Dalej, powstały prąd stały trafia do inwertera, gdzie zostaje zamieniony na prąd zmienny. Uzyskaną w ten sposób energię można wykorzystywać na bieżąco lub magazynować. Nadwyżkę można oddać do zakładu energetycznego i wykorzystać w innym momencie, ale w tym samym roku rozliczeniowym.

Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika to inwestycja niezwykle opłacalna. To doskonały sposób na ograniczenie wysokich rachunków za prąd. Przy odpowiednio dopasowanym doborze mocy instalacji, można wręcz całkowicie zrezygnować z korzystania z energii elektrycznej, pochodzącej z tradycyjnych źródeł. Podaje się, że inwestycja zwraca się całkowicie w przeciągu 7 – 10 lat. Każdy, kto zdecyduje się na montaż fotowoltaiki, przestaje się martwić szybko rosnącymi cenami za dostawę i dystrybucję prądu.

Jaka jest żywotność fotowoltaiki?

Trudno jest oszacować rzeczywistą żywotność fotowoltaiki, gdyż jest to stosunkowo nowa dziedzina techniki. Wiele zależy od jakości i dokładności produkcji oraz czy nie uszkodzą paneli fotowoltaicznych ekstremalne warunki pogodowe tj. gradobicie czy silne wyładowania atmosferyczne. Gwarancja wynosi zazwyczaj 10-15 lat, ale żywotność może wynosić nawet i całe dziesięciolecia. Najstarszy panel na świecie okazuje się, że ma ok. 60 lat i wciąż świetnie działa.

Jak czyścić panele fotowoltaiczne?

To jest pytanie, które dość często zadają sobie właściciele fotowoltaiki. Zastanawiają się, jak czyścić panele, aby utrzymać je doskonałym stanie jak najdłużej. Należy zdać sobie sprawę, że jako instalacja znajdująca się na zewnątrz, fotowoltaika ulega zabrudzeniu przez kurz, pył, spaliny samochodowe i wiele innych zanieczyszczeń powietrza. Może także zostać zabrudzona przez ptaki. Aby utrzymać możliwie jak najwyższą wydajność systemu, należy ją samodzielnie czyścić. Deszcz czy śnieg nie zawsze zrobią to za nas.  Nie jest to jednak trudna i wymagająca czynność. Należy jednak zachować ostrożność, aby nie uszkodzić konstrukcji. Jeśli mamy łatwy dostęp do instalacji, możemy czyścić panele samodzielnie. W przeciwnym razie lepiej w trosce o własne bezpieczeństwo wynająć firmę zajmującą się profesjonalnym czyszczeniem instalacji fotowoltaicznych.

Decydując się jednak na samodzielne czyszczenie fotowoltaiki, należy zaopatrzyć się w delikatną, miękką szczotkę lub gąbkę, najlepiej wykonaną z nylonu, gdyż wówczas na pewno nie zarysuje ogniw. Do czyszczenia wykorzystujemy wodę destylowaną lub deszczówkę pamiętając, aby ruchy były delikatne, bez szorowania i dociskania. Jeśli zauważymy trudne do usunięcia plamy lub zacieki, można użyć niewielkiej ilości  płynu do mycia szyb lub octu winnego.

Jak wygląda utylizacja paneli fotowoltaicznych?

Wiele się mówi o tym, że fotowoltaika to technologia przyjazna środowisku. Panele jednak nie są wieczne i nadejdzie moment, w którym pojawi się konieczność ich pozbycia się i będą wymagały utylizacji. Czy nie zagrozi to w żaden sposób naszemu środowisku?

Fotowoltaika składa się z wielu elementów, które powstały z rozmaitych materiałów, począwszy od krzemu, poprzez metale aż po tworzywa sztuczne. Są to tzw. elektrośmieci. Nie można ich zatem zwyczajnie wyrzucić do śmietnika. Pocieszające jest to, że istnieją już technologiczne możliwości, aby zdecydowaną większość surowców odzyskać. To, co pozostanie, jest poddawane utylizacji w temperaturze bardzo wysokiej, sięgającej aż 500 stopni Celsjusza. To pozwala na ich pełną neutralizację.

Dopłaty i dofinansowania fotowoltaiki

Kupując instalację fotowoltaiczną w firmie InstaPV, można otrzymać dotację w ramach programu „Mój Prąd”. Skorzystać z programu może każda osoba fizyczna, która wytwarza energię elektryczna na potrzeby własne i ma zawartą kompleksową umowę z zakładem energetycznym, która reguluje sprawy wprowadzenia do sieci energii elektrycznej z własnej mikroinstalacji. Wysokość dotacji może wynosić do 50% kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji, ale nie więcej niż 5000 zł na jedno przedsięwzięcie. Koszt inwestycji, który nie zostanie pokryty z programu, można odliczyć od podatku w deklaracji rocznej. Dotacja jest zwolniona z podatku PIT. Pełny zwrot z inwestycji następuje zazwyczaj po upływie 6-8 lat. Co jeszcze jest istotne w programie „Mój Prąd”? Aby ubiegać się o dotację, inwestycja nie może stanowić rozbudowy istniejącej już instalacji. Powinna posiadać moc od 2 do 10 kW i być przeznaczoną na cele mieszkaniowe. Wydatki powinny być poniesione po 23 lipca 2019 r. i instalacja nie może zostać przyłączona przed tym terminem. Można się starać o dofinansowanie instalacji wykonanej i podłączonej do sieci elektroenergetycznej po tej dacie.

Program „Mój Prąd” 2021-2023

Realizatorom programu „Mój Prąd” zależy na zwiększeniu produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych. Chcą zwiększyć autokonsumpcję wytworzonej energii elektrycznej dzięki magazynowaniu. Dofinansowanie obejmuje m.in. zakup paneli fotowoltaicznych w InstaPV https://instapv.pl oraz transport a także montaż i uruchomienie instalacji. Można je otrzymać także na zakup, transport i montaż urządzeń specjalistycznych, służących do magazynowania wytworzonej energii i zarządzania nią.

Wnioski wypełnia się i przesyła za pomocą aplikacji GWD. Jeśli są poprawnie przesłane, skompletowane i uzupełnione, są one rozpatrywane w przeciągu 300 dni roboczych od dnia, w którym zostaną zarejestrowane przez NFOŚiGW.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.