Wiadomości z Gliwic

Dbają o porządek i bezpieczeństwo - wczoraj obchodziliśmy Dzień Straży Miejskiej

  • Dodano: 2023-08-30 07:15, aktualizacja: 2023-08-30 07:39

Działają na rzecz ochrony, bezpieczeństwa i komfortu życia gliwiczan. Podejmują interwencje i wykonują ważne zadania z myślą o lokalnej społeczności. 29 sierpnia Strażnicy Miejscy obchodzili swoje święto. Podczas uroczystości w Bojkowie prezydent Gliwic podziękował im za zaangażowanie w codzienne obowiązki.

Uroczystość z okazji Dnia Straży Miejskiej 

Podczas uroczystego apelu, który 29 sierpnia odbył się na Scenie Bojków Centrum Kultury Victoria, 24 wyróżniających się strażników miejskich odebrało m.in. z rąk komendanta Straży Miejskiej w Gliwicach odznaczenia i awanse. W spotkaniu uczestniczył prezydent Gliwic, Adam Neumann.

– Z okazji Dnia Straży Miejskiej składam wyrazy uznania dla Państwa dotychczasowej pracy na rzecz naszej lokalnej społeczności. Niech to święto będzie okazją do podkreślenia Waszej roli, zaangażowania i wysiłku, jaki wkładacie w zapewnienie bezpieczeństwa i porządku publicznego. Dziękuję Wam za codzienną służbę, profesjonalizm, empatię i wszystko, co robicie dla miasta i jego mieszkańców. Doceniając sumienne wypełnianie tej często niełatwej pracy, życzę Wam sukcesów, spokojnej służby, wytrwałości i satysfakcji z wypełnianych obowiązków. Życzę również, aby sprawne wykonywanie powierzonych zadań spotykało się z ludzką życzliwością i przychylnością oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym – mówił prezydent Neumann. 

Czym zajmują się na co dzień? 

Na co dzień Strażnicy Miejscy zajmują się m.in. sprawami związanymi np. z zakłócaniem spokoju i porządku publicznego. Na liście ich zadań są również interwencje komunikacyjne, kontrole dzikich wysypisk śmieci i przydomowych palenisk. Ratują też ranne zwierzęta, udzielają pierwszej pomocy potrzebującym i pomagają osobom bezdomnym. Ponadto usuwają skutki klęsk żywiołowych i współpracują z innymi służbami w trakcie imprez publicznych i wydarzeń plenerowych, jak również podczas sytuacji kryzysowych. Prowadzą też działalność edukacyjną i informacyjną.

W trosce o mieszkańców

Gliwicka Straż Miejska powstała w 1991 r. decyzją Rady Miejskiej. Trzy dekady temu średnia liczba zgłoszeń od mieszkańców wynosiła do 15 dziennie, aktualnie jest ich około 50. 

Tylko w 2022 r. Straż Miejska otrzymała łącznie 18 170 zgłoszeń od mieszkańców oraz z monitoringu miejskiego, przeprowadziła 20 421 kontroli, w tym 2 499 kontroli spalania odpadów. W związku z prowadzonymi działaniami prewencyjno-kontrolnymi ujawniono łącznie 19 187 wykroczeń oraz 71 przestępstw. Najczęstsze były zgłoszenia porządkowe – 6 581, w tym zakłócanie spokoju publicznego, spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, zanieczyszczanie powietrza/środowiska oraz 9 035 zgłoszeń dotyczących zagrożeń w ruchu drogowym. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w Śródmieściu (7108) i Trynku (1032). 

Dbają o porządek i bezpieczeństwo - wczoraj obchodziliśmy Dzień Straży Miejskiej / Fot. D.Nita-Garbiec


Źródło: Urząd Miasta Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również