Wiadomości z Gliwic

Dzielnice Gliwic – znaki szczególne

  • Dodano: 2021-11-04 09:00

Na miasto Gliwice składa się 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma niesamowitą historię.

Osiedle Baildona, Bojków, Czechowice, Kopernika, Ligota Zabrska, Łabędy, Obrońców Pokoju, Ostropa, Sikornik, Sośnica, Stare Gliwice, Szobiszowice, Śródmieście, Trynek, Wilcze Gardło, Wojska Polskiego, Wójtowa Wieś, Zatorze, Żerniki – na miasto Gliwice składa się 21 dzielnic, nazywanych także osiedlami. Każda z nich ma swój własny, niepowtarzalny klimat i charakter, wyróżniając się układem urbanistycznym, architekturą, zabytkami, historią, pełnionymi funkcjami.

I właśnie gliwickim osiedlom, czy też: dzielnicom, poświęcony będzie najnowszy cykl wykładów przygotowanych przez Ewę Pokorską-Ożóg, miejską konserwator zabytków w Gliwicach i autorkę bestsellerowej publikacji „Kolory miasta” wydanej w muzealnej oficynie.  Podczas spotkań zatytułowanych: „Dzielnice Gliwic  - znaki szczególne” przybliżone zostaną  interesujące szczegóły stanowiące o odrębności i różnorodności poszczególnych, gliwickich osiedli. Na nowo odkryjemy miejsca, obiekty czy detale, co pozwoli spojrzeć na nie z perspektywy innej niż ta, na którą pozwala nam zabiegana codzienność.

Piątek, 5 listopada 2021, platforma ZOOM, godz. 17.00
Ulubiona Sośnica

„Sośnicę darzę ogromną sympatią i mam w tej dzielnicy swoje ulubione zabytki. Podziwiam obiekty przy ul. Stefana Żeromskiego, Wielickiej, ul. gen. Władysława Sikorskiego 93–95–97, zabudowania KWK Sośnica. Wart zobaczenia jest również budynek związany z dyrekcją kopalni przy wspomnianej ulicy ul. gen W. Sikorskiego 103 – wpisana do rejestru zabytków województwa. A to tylko niektóre ciekawostki dzielnicy” – mówi Ewa Pokorska-Ożóg. Wykład, ze względu na zagrożenie pandemiczne, odbędzie się za pośrednictwem platformy ZOOM. Udział w nim jest bezpłatny, zapisy pod adresem mailowym: zapisy@muzeum.gliwice.pl.

Komentarze (2)    dodaj »

  • Franca

    Moj opa urodził się w Deutsche Zernitz a oma w Ostroppa, to były piękne czasy

  • Takatam

    Osiedle Waryńskiego stało się częścią Starych Gliwic :O

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również