Choć z najmłodszymi w Oddziałach Muzeum w Gliwicach widują się niemal codziennie, to nie można pominąć szczególnej okazji do spotkania – ich oficjalnego święta, czyli Dnia Dziecka.
Dzień Dziecka z Muzeum
Z tej okazji zaprasza się grupy szkolne i przedszkolne na zajęcia, które odbędą się w Zamku Piastowskim, w Willi Caro oraz w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Właśnie od 1 czerwca w Zamku Piastowskim udostępniona zostanie nowa mini-wystawa "W kąciku zabawek. Wystawa zabytków ze zbiorów Muzeum w Gliwicach”.
Otwarcie takiej ekspozycji nie może odbyć się bez udziału najmłodszych odbiorców! Będzie to niepowtarzalna okazja, aby zobaczyć nie tylko kolekcję zabawek (datowanych od poł. XIX w. do poł XX .w.), którą po raz pierwszy zaprezentowana zostanie w całości, ale by poznać życie dzieci w tradycyjnych, wiejskich społecznościach początku XX w., dzięki archiwalnym zdjęciom, które również zostaną zaprezentowane.
W Zamku Piastowskim zwiedzanie wystawy "W kąciku zabawek” połączone zostanie z warsztatami, podczas których – czerpiąc z wierzeń ludowych i mitologii słowińskiej – opowiemy o duchach, strachach i wszelkiego rodzaju nadprzyrodzonych stworzeniach, które spotkać można o różnych porach dnia i nocy. Wykonane zostaną też specjalne czasomierze z ich wizerunkami. Bebok, chabernica, klykanica czy bandurki – na pewno były znane dzieciom, które bawiły się zabawkami prezentowanymi na wystawie. Teraz także współcześni najmłodsi będą je mogli poznać. Uczestnicy zajęć otrzymają specjalny przewodnik: "Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy”, opracowany przez Martę Paszko, etnografkę Muzeum w Gliwicach. Znajdziemy w nim nie tylko charakterystyki, ale też poruszające wyobraźnię ilustracje autorstwa Marty Keler.
Grupy przedszkolne i szkolne zaprosi się także do Willi Caro, gdzie wciąż trwa olśniewająca wystawa „Oblicza czasu. Zegary z kolekcji Muzeum w Gliwicach i Muzeów Narodowych w Krakowie i we Wrocławiu”. Podczas jej zwiedzania dzieci i młodzież dowiedzą się między innymi, dlaczego starożytni wyobrażali sobie czas pod postacią węża Uroborosa, który zjada własny ogon, a także jak mierzono czas, zanim wynaleziony został zegar mechaniczny, co nastąpiło dopiero w XII wieku. Zastanowimy się również, dlaczego czas upływa, a nie „się przesypuje”. Na wystawie poszukasz też greckich bogów, których wizerunki zdobią zabytkowe czasomierze, a tuż przy wielkiej wskazówce, pochodzącej z zegara wieżowego, opowiemy mroczną legendę związaną z najstarszym w Europie zegarem astronomicznym - praskim Orlojem. Historia ta pozwoli się przekonać, że w dawanych czasach zawód zegarmistrza był zawodem wysokiego ryzyka. W trakcie zwiedzania posłuchasz też brzmienia zgromadzonych na wystawie „Oblicza czasu...” zegarów. Na koniec najmłodsi otrzymają kolorowanki wykonane w oparciu o starodruki – horologia i traktaty astronomiczne, pochodzące z Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Z kolei starsi będą mogli zabrać ze sobą fragmenty z dzieł literackich i filozoficznych poświęcone tematyce czasu. Oprócz:
- 1) warsztatowego oprowadzania "Jaki kształt ma czas?” po wystawie "Oblicza czasu...”, dla uczestników w każdym wieku,
zajęcia na które można się zapisać, to:
- "Nie tylko o północy. Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy” (Willa Caro) – warsztaty połączone z wizytą na wystawie "Oblicza czasu...” - zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.
- Gdy "wszystko płynie” i "nic dwa razy się nie zdarza” – o pojęciu czasu w literaturze i sztukach plastycznych na przestrzeni wieków – zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy "Oblicza czasu...". Zajęcia dla uczniów klas 7-8 SP i uczniów szkół ponadpodstawowych.
W Oddziale Odlewnictwa Artystycznego rozpoczynamy natomiast akcję edukacyjną: „Wśród lwów – gliwickich i zodiakalnych”, która trwać będzie do 24 czerwca. W jej trakcie odkryjemy tajemnice znaków zodiaku i gliwickich lwów. Przed królem czujemy respekt, zwłaszcza jeśli to król zwierząt – lew. Te jedne z największych dzikich kotów odnajdziemy na terenie Gliwic, jako pomniki, ale również spotkamy się z nimi w Zodiaku. Inne znaki zodiaku także mają do siebie przypisane postaci zwierząt, takich jak byk, baran czy koziorożec. O zagadkach, jakie skrywają przed nami: astrologia i gliwickie lwy dowiemy się więcej podczas zajęć.
Tematy zajęć do wyboru
"Rzecz o lwach gliwickich” – któż z gliwiczan nie słyszał o lwie czuwającym, lwie śpiącym czy lwach leżących? Rzeźby tych królewskich zwierząt, symbolizujących mądrość, siłę i męstwa, na stałe wpisały się w historię i architekturę naszego miasta. Ale kiedy i gdzie zostały odlane? Jakie skrywają tajemnice? Gdzie jeszcze można je zobaczyć? Tego wszystkiego, i o wiele więcej, dowiemy się podczas lekcji muzealnej. W części warsztatowej, uczestnicy pokolorują i ozdobią wizerunek lwa. Dla podkreślenia majestatu naszego bohatera, do wykonania pracy, użyjemy przygotowanych w trakcie zajęć farb rosnących. Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść zajęć modyfikowana w zależności od wieku.
"Astrologia okiem artysty’’ - ludzie zajmujący się astrologią są przekonani, że ciała niebieskie wpływają na życie na Ziemi. Astrolog obserwując położenie planet próbuje przewidywać, jaki wpływ może mieć ono na decyzje, zachowania oraz nastroje. Stąd mapy gwiazd służą nie tylko astronomii, czyli nauce o ciałach niebieskich, ale i tajemniczej astrologii, która jest nie tyle nauką, co – rodzajem wiary. Zagadnienia związane z astrologią od wieków inspirowały artystów i stawały się tematem ich dzieł, które przybliżymy podczas zajęć. W części warsztatowej każdy z uczestników będzie miał możliwość pomalowania odlewu gipsowego przedstawiającego patronujący mu znak zodiaku. Zajęcia dla uczniów klas IV-VIII SP oraz uczniów szkół ponadpodstawowych.
Zajęcia realizowane są stacjonarnie od środy, 1 czerwca do 24 czerwca 2022 w Zamku Piastowskim, w Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego w godzinach: 9.00, 10.30 i 12.00. Koszt zajęć – 1 zł od grupy, liczba miejsc ograniczona. Zapisy przyjmujemy pod numerem telefonu: 783 560 006.
Dzień (i miesiąc) Dziecka z Muzeum
1 -24 czerwca 2022 (od wtorku do piątku), Zamek Piastowski, godz. 9.00, 10.30, 12.00
W kąciku zabawek
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników
1 -12 czerwca 2022 (od wtorku do piątku), Willa Caro, godz. 9.00, 10.30, 12.00
- Jaki kształt ma czas?
Zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników
- Nie tylko o północy. Istoty magiczne na każdą porę dnia i nocy – warsztaty połączone z wizytą na wystawie "Oblicza czasu...” - zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, treść modyfikowana w zależności od wieku uczestników.
- Gdy „wszystko płynie” i „nic dwa razy się nie zdarza” – o pojęciu czasu w literaturze i sztukach plastycznych na przestrzeni wieków – zajęcia połączone ze zwiedzaniem wystawy „Oblicza czasu...”. Zajęcia dla uczniów klas 7-8 SP i uczniów szkół ponadpodstawowych.
1 -24 czerwca 2022 (od wtorku do piątku), Oddział Odlewnictwa Artystycznego, godz. 9.00, 10.30, 12.00
- Rzecz o lwach gliwickich – zajęcia dla wszystkich grup wiekowych, modyfikowana w zależności od wieku uczestników.
- Astrologia okiem artysty– zajęcia dla uczniów klas 4-8 SP i uczniów szkół ponadpodstawowych
- Koszt udziału w zajęciach: 1 zł od grupy, liczba miejsc ograniczona
- Zapisy: tel. 783 560 006
- Organizator: Muzeum w Gliwicach