Z gliwickiego portu wypłynęła załoga eko-rejsu, która Odrą, przez Szczecin, Wybrzeże i Gdańsk dotrze na Mazury.
Podczas wyprawy załoga będzie promować zdrowy styl życia i turystykę ekologiczną, sprawdzi też przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki i przeprowadzi badania jakości powietrza, wody i osadów. W gliwickiej Marinie z załogą spotkał się Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.
– To interesujący projekt, który wpisuje się w wizję rozwoju Gliwic – miasta nowoczesnego, ekologicznego i otwartego na nowe możliwości. Mamy Kanał Gliwicki, port, marinę i dostęp drogą wodną do morza. Mamy potencjał i chcemy wykorzystać posiadane możliwości – rozwijać unikatową formę turystyki, jaką jest żegluga śródlądowa. Obecnie trwają prace nad tworzeniem strategii rozwoju miasta "Gliwice 2040” – to dobra przestrzeń do promocji turystyki śródlądowej, która powinna stać się jednym z symboli Gliwic – mówił Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic podczas spotkania z uczestnikami rejsu, które odbyło się w niedzielę 9 maja w Marinie Gliwice.
Czteromiesięczny rejs ECO-mobilną jednostką pływającą, do którego przyłączyły się Gliwice, rozpoczął się 8 maja. Załoga wypłynęła z Raciborza i 9 maja o godz. 18.00 zacumowała w Marinie Gliwice. W poniedziałek, 10 maja wypłynęła w dalszą drogę. Rejs dopiero się rozpoczął, ale załoga ma już pierwsze wnioski ze swoich badań.
– Odra stwarza ogromne możliwości dla żeglugi i turystyki. To dziedzina, która ma potencjał i warto ją rozwijać. Jestem bardzo zadowolony ze współpracy z miastami, które chętnie przyłączyły się do projektu promującego turystykę wodną. Potencjał jest ogromny – przez Gliwice bez problemu można dotrzeć drogą wodną nad Bałtyk. Po pierwszym dniu rejsu jestem zaskoczony wydajnością paneli fotowoltaicznych – mówił podczas spotkania w Marinie Gliwice Stefan Nowak, prof. Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, organizator wyprawy.
Rejs ECO-mobilnej jednostki jest otwartym projektem popularnonaukowym promującym zdrowy styl życia, zrównoważony rozwój, circular economy (regeneracyjny system gospodarczy o obiegu zamkniętym, w którym odpady z jednych procesów są wykorzystywane jako surowce dla innych minimalizując zużycie surowców, wielkość odpadów i emisję energii), turystykę ekologiczną, wykorzystanie śródlądowych szlaków wodnych oraz elektromobilność na wodzie – podczas rejsu używany jest napęd elektryczny testowany pod kątem wykorzystania w żegludze śródlądowej i turystyce wodnej.
Skład załogi
Załoga złożona z pracowników i studentów Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Politechniki Częstochowskiej i Uniwersytetu Śląskiego płynie zmodernizowaną szalupą ratunkową, wcześniej eksploatowaną na zbudowanym w 1981 r. rosyjskim zbiornikowcu Che Guevara. Podczas czteromiesięcznego rejsu badacze ocenią przygotowanie szlaków wodnych do ekoturystyki, zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne otoczenia szlaków wodnych, jakość obsługi oraz poziom bezpieczeństwa wodnego ruchu turystycznego na trasie rejsu. Przeprowadzą też analizę infrastruktury związanej z gospodarowaniem odpadów komunalnych i skontrolują jakość powietrza, wody i osadów oraz czystość trasy, m.in. dzikie wysypiska.
Z Gliwic łódź popłynie do Opola, później do Wrocławia, Szczecina, Kołobrzegu, Gdyni, Gdańska, Elbląga i Iławy. Następnie zostanie przetransportowana na Mazury, gdzie zakończenie projektu przewidziane jest na koniec sierpnia. Projekt realizuje Yacht Club "Sztag” Akademii Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach.