Wiadomości z Gliwic

Elektrośmieci NIE WRZUCAJ do śmieci!

  • Dodano: 2018-08-17 12:15

W sobotę 18 sierpnia odbędzie się miejska zbiórka elektroodpadów. W Śródmieściu będzie można oddać zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w mobilnym punkcie odbioru.

Specjalnie oznakowany samochód będzie czekał na mieszkańców między godz. 10.00 a 13.00 na parkingu przy katedrze (przy ul. Ziemowita). Do recyklingu będzie można przekazać stary albo zepsuty sprzęt elektryczny i elektroniczny: pralki, lodówki, komputery, telefony, świetlówki oraz inne urządzenia zasilane na prąd albo baterie.

Warto pamiętać, że poza mobilnymi punktami, elektrośmieci można oddawać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, który znajduje się przy ul. Rybnickiej (przy składowisku odpadów komunalnych) i jest czynny od poniedziałku do piątku między godz. 7.00 a 17.00 oraz w soboty między godz. 7.00 a 13.00.

Zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego nie wolno wrzucać do kontenera na odpady komunalne! Szkodliwe substancje, takie jak rtęć, freon czy kadm, mogą wydostać się na zewnątrz i przeniknąć do gleby i wód gruntowych, stwarzając zagrożenie dla środowiska, a także zdrowia i życia ludzi.

Zebrane od mieszkańców elektroodpady są ponownie przetwarzane. Miasto Gliwice przekazuje je Zakładowi Przetwarzania Zużytego Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego spółki Biosystem w Bolęcinie koło Trzebini. Przetwarzanie i odzysk surowców z elektroodpadów odbywa się przy użyciu linii mechanicznego i częściowo ręcznego demontażu. Stosuje się do tego technologie przyjazne środowisku – specjalne moduły wychwytują freony, cyklopentan i izobutany z urządzeń chłodniczych. Ekrany z telewizorów i komputerów trafiają do hut szkła, plastik, miedź i aluminium są ponownie wykorzystywane. Ze środków, które samorząd pozyskuje sprzedając odpady, kupowany jest sprzęt sportowy dla gliwickich szkół i przedszkoli.

Harmonogram zbiórek elektroodpadów w 2018 roku jest dostępny na stronie gliwice.eu w zakładce EKOLOGIA.


Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.