Wiadomości z Gliwic

Gliwice chcą wprowadzić „usługi sąsiedzkie”. Sprawdźcie szczegóły!

  • Dodano: 2024-06-21 08:30, aktualizacja: 2024-06-21 08:57

Na sąsiadów zawsze można liczyć! Ta nieoceniona pomoc przydaje się w wielu sytuacjach. Co ważne - teraz sąsiad może zostać wynagrodzony. Usługi sąsiedzkie są nową formą świadczenia pomocy społecznej, która została wprowadzona przez rząd pod koniec lipca 2023 roku.

Miasto planuje dołączyć do programu

Usługi sąsiedzkie są rodzajem usług opiekuńczych. Miasto Gliwice chce dołączyć do programu, z którego można uzyskać dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 80%. W tym celu Rada Miasta Gliwice musi podjąć jednak uchwałę. Decyzja w tej sprawie może zostać przyjęta już podczas najbliższej sesji – 27 czerwca.

– Usługi sąsiedzkie będą służyły głównie osobom starszym, które potrzebują pomocy np. przy robieniu zakupów, sprzątaniu mieszkania, a jeszcze nie wymagają pomocy w formie usług opiekuńczych świadczonych przez opiekunki. Osoba, która potrzebuje wsparcia, będzie mogła poprosić o pomoc zaufanego sąsiada, który otrzyma za swoje działanie wynagrodzenie – mówi prezydent Gliwic, Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Czym są usługi sąsiedzkie?

To nic innego jak wsparcie świadczone przez osoby blisko mieszkające, które wynagradzane są finansowo przez gminę. W ramach usług sąsiedzkich może być świadczona pomoc w następującym zakresie:

  • pomocy w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych,
  • prostej podstawowej opieki higieniczno-pielęgnacyjnej w miarę potrzeb oraz możliwości,
  • zapewnienia kontaktów z otoczeniem.

Kto będzie mógł skorzystać z pomocy?

Z usług sąsiedzkich będzie mogła skorzystać osoba samotna, która z powodu wieku, choroby lub innych powodów wymaga wsparcia innych osób, natomiast nie może go otrzymać. Według przepisów, za osobę samotną uznaje się osobę, która samotnie prowadzi gospodarstwo domowe, nie znajduje się w związku małżeńskim, nie posiada zstępnych ani wstępnych, czyli dzieci, wnuków, rodziców, dziadków.

Kto może świadczyć usługi sąsiedzkie?

Świadczeniem usług sąsiedzkich będą mogły zajmować się osoby, które spełnią wymagania, m.in.: ukończyły 18. rok życia, nie należą do rodziny, nie są członkiem rodziny (małżonkiem, wstępnym lub zstępnym) osoby, dla której mają być świadczone usługi, mieszkają w okolicy tej osoby. Konieczne będzie też przejście szkolenia w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Usługi sąsiedzkie opłacane będą przez miasto. Natomiast można na ten cel uzyskać 80% dofinansowanie z budżetu państwa. Decyzję w tej sprawie podejmą radni miejscy podczas najbliższej sesji.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również