Wiadomości z Gliwic

Gliwice i Śląsk potrzebują instalacji przetwarzania odpadów

  • Dodano: 2023-04-27 07:15, aktualizacja: 2023-04-27 06:04

XV Europejski Kongres Gospodarczy (EEC) – jedna z najważniejszych imprez o tematyce gospodarczej w Europie Centralnej – wchodzi w finalną fazę. Trzydniowy cykl debat i rozmów w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach poświęcono kluczowym trendom i tendencjom zmieniającym europejską gospodarkę oraz transformacji sektora energii, w której kwestia uniezależnienia się od importu paliw i surowców nabrała w ostatnim czasie wielkiej wagi. 26 kwietnia uczestnikiem jednej z sesji tematycznych EEC był prezydent Gliwic Adam Neumann.

Aktualne wyzwania gospodarki w obiegu zamkniętym, recyklingu i przetwarzania odpadów w gminach i przedsiębiorstwach, pozytywne przykłady i efektywne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w tych dziedzinach, innowacje i wysiłki samorządów na drodze do produkcji ciepła i energii elektrycznej z komunalnych odpadów resztkowych zamiast węgla kamiennego – głównie o tych sprawach dyskutowali paneliści środowej sesji „Gospodarka odpadami. Spalarnie odpadów – tak czy nie?”.

Kto również podjął się głosowania?

Wraz z prezydentem Gliwic głos zabierali: Henryk Borczyk – wiceprzewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Michał Pierończyk – prezydent Rudy Śląskiej, Joanna Kulczycka reprezentująca Polską Akademię Nauk oraz Klaster Gospodarki Odpadowej i Recyklingu (Krajowy Klaster Kluczowy), Mariusz Dzikuć – dyrektor ds. rozwoju w Fortum Power and Heat Polska, Konrad Nowakowski – prezes Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań oraz Mariusz Rychcik – prezes zarządu Zakładu Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie.

– Dyskutowaliśmy m.in. o tym, jak ważna jest nie tylko ciągła edukacja mieszkańców w kwestii prawidłowej segregacji odpadów, ale przede wszystkim sprawny, państwowy system prawno-administracyjny, mający ogromny wpływ na stan gospodarowania odpadami w polskich gminach i przedsiębiorstwach. Osobiście uważam, że nasze państwo, chcąc właściwie troszczyć się o stan środowiska naturalnego, powinno w pierwszej kolejności dysponować przepisami gwarantującymi dotkliwe i nieuchronne kary dla wszystkich zaśmiecających środowisko, a zwłaszcza emitentów szkodliwych zanieczyszczeń – relacjonuje prezydent Gliwic Adam Neumann. 

Uczestnicy dyskusji omawiali też kwestię zasadności budowania i optymalnej liczby spalarni odpadów w Polsce. Wszyscy prelegenci zgodzili się, że realizacja takich instalacji to jedyna słuszna droga dla odpadów resztkowych, nienadających się do dalszego przetworzenia. Za wzorcowe w tej kwestii uznano doświadczenia nordyckie, m.in. Kopenhagi.

– Śląscy samorządowcy – Henryk Borczyk z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk – dodatkowo zgodzili się ze mną, że nasz region bardzo potrzebuje nowoczesnych instalacji termicznego przetwarzania odpadów resztkowych, w oczywisty dla nas sposób domykających system gospodarki obiegu zamkniętego. Takich instalacji u nas po prostu nie ma! Przy tej okazji zwróciłem uwagę na specyficzną sytuację Gliwic – miasta będącego właścicielem największej w kraju komunalnej ciepłowni, nie tylko produkującej, ale też dystrybuującej ciepło, która w nadchodzących latach będzie się rozbudowywać o tzw. Park Zielonej Energii. Z przetwarzanych tam termicznie odpadów resztkowych pochodzących z Gliwic i kilku miejscowości z terenu powiatu gliwickiego wytwarzana będzie wystarczająca ilość ciepła dla mieszkańców w okresie wiosenno-letnim i częściowa w okresie jesienno-zimowym. To w perspektywie pozwoli uniezależnić się od dotychczasowego paliwa – węgla kamiennego i przełoży się m.in. na niższe ceny za ciepło użytkowe. Niższe będą mogły być też ponoszone przez mieszkańców opłaty za odbiór odpadów komunalnych. Dla naszych działań mamy pełne poparcie Metropolii, ponadto dysponujemy już ostateczną decyzją środowiskową. Liczymy też, że gliwicki projekt o wartości blisko 300 mln zł uzyska dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, co pozwoli na jego możliwie najszybszą realizację – podkreśla Adam Neumann. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również