Wiadomości z Gliwic

Gliwiczanin z ważną nagrodą literacką!

  • Dodano: 2023-04-27 07:00, aktualizacja: 2023-04-27 07:49

Marcin Mokry został uhonorowany Nagrodą Literacką im. Wiesława Kazaneckiego 2023. Laury powędrowały do gliwickiego pisarza za najlepszą książkę roku – tomik poetycki „żywe linie nowe usta”.

Gala wręczenia Nagrody im. Kazaneckiego odbyła się 14 kwietnia w Białymstoku. Wyróżnienie w poprzednich latach trafiało do niezwykłych talentów literackich, otwierając przed nimi drogę do dalszej kariery pisarskiej. W gronie nagrodzonych są tacy twórcy, jak Edward Redliński, Ignacy Karpowiecz czy Andrzej Stasiuk. Teraz dołączył do nich gliwiczanin Marcin Mokry.

Tom „żywe linie nowe usta” ukazał się w Biurze Literackim w 2022 roku. Awangardowa książka jest zbudowana wokół tematów wykorzenienia i samotności. Mokry korzysta z innowacyjnych środków literackiego wyrazu, eksperymentując z kolażem i remixem.

Marcin Mokry to gliwicki poeta. Debiutował tomem „czytanie. Pisma” w 2017 roku, nagrodzonym w XXII Ogólnopolskim Konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi oraz w Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezji w Kutnie (2018). Jego poemat „Świergot” (wydany przez Fundację na rzecz Kultury i Edukacji im. T. Karpowicza i dofinansowany przez Muzeum w Gliwicach) zdobył nagrodę w konkursie Polish Graphic Design Awards w kategorii „Beletrystka, publicystka, reportaż” i nominację do Nagrody Literackiej Gdynia 2020 w kategorii „Poezja”.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również