Wiadomości z Gliwic

Gliwice: Jest pomoc dla przedsiębiorców!

  • Dodano: 2020-03-26 09:30

Władze Gliwic wesprą gliwickich przedsiębiorców, których działalność ucierpiała na skutek ograniczeń związanych z epidemią.

Przewidziano ulgi za czynsze i dzierżawę w lokalach należących do miasta oraz odraczanie terminów płatności podatków – lub ich umorzenia.

Czynsze

Przedsiębiorcy, którzy korzystają z gminnych lokali użytkowych oraz innych obiektów dzierżawionych od Miasta Gliwice lub od jednostek organizacyjnych miasta, a ich działalność została zawieszona lub ograniczona z powodu epidemii mogą składać wnioski o ulgi.

Ulgi te polegać będą m.in. na:

  • umarzaniu i obniżaniu czynszów dzierżawnych proporcjonalnie do okresu, w którym nie było możliwości prowadzenia działalności,
  • odraczaniu płatności czynszów lub na rozkładaniu ich na raty

Kwestia będzie załatwiana indywidualnie na wniosek przedsiębiorcy. Pisma (e-maile) w tej sprawie należy przesłać elektronicznie na adres określonego wydziału Urzędu Miejskiego lub jednostki (ZGM, TBS-y, MZUK, szkoły itd.), które reprezentują Prezydenta Miasta w umowie z przedsiębiorcą.

Warunkiem umorzenia należności będzie udokumentowanie przez wnioskodawcę wstrzymania prowadzenia działalności w wynajmowanym lokalu/budynku.

Podatek od nieruchomości

Miasto będzie udzielało wsparcia przedsiębiorcom, na ich indywidualne wnioski o umorzenie lub odraczanie terminów płatności podatków (w trybie art. 67a Ordynacji podatkowej). Umożliwi to elastyczne stosowanie wsparcia w różnym zakresie dla poszczególnych przedsiębiorców, w zależności od stopnia ich trudności finansowych oraz czasu ich trwania.

W tej sprawie konieczny jest kontakt z Wydziałem Podatków i Opłat Urzędu Miejskiego w Gliwicach (e-mail: po@um.gliwice.pl, tel. 32/239-11-07, 32/239-13-07).

Prezydent Gliwic podjął również decyzję o czasowym zawieszeniu niektórych czynności, które wiążą się z dochodzeniem podatku od nieruchomości. W związku z tym nie będą czasowo wysyłane upomnienia z tytułu zaległości podatkowych oraz nie będą kierowane do egzekucji tytuły wykonawcze dotyczące tych zaległości. Prowadzone przez Miasto Gliwice egzekucje administracyjne należności pieniężnych zostają czasowo ograniczone.

(UM)


Na podstawie obowiązującego unijnego prawa miasto udzielając ulg w opłatach i podatkach oraz należnościach cywilnoprawnych musi przeprowadzić badanie wystąpienia tak zwanej pomocy publicznej. Procedura ta niepotrzebnie w obecnej kryzysowej sytuacji wydłuża i komplikuje załatwienie sprawy. Miasto zwróciło się w tej sprawie do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Komisja Europejska zapowiadała rezygnację z tej procedury w przypadku strat powstałych na skutek COVID-19. Konieczne jest uzgodnienie w tej sprawie między Komisją Europejską a Rządem RP.

Gliwice: Jest pomoc dla przedsiębiorców!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również