Jest chorobą, która może dotknąć każdego z nas i choć często nie widać jej na pierwszy rzut oka, to szacuje się, że w samej Polsce zmaga się z nią aż 1,5 mln osób, a jedynie połowa zdiagnozowanych pacjentów otrzymuje odpowiednią pomoc.
Sprzeciw depresji
Dlatego tak ważne jest uświadamianie i uwrażliwianie społeczeństwa na temat zdrowia psychicznego oraz wspieranie działań na rzecz przeciwdziałania chorobie, jaką jest depresja. Swoją gotowość w tym zakresie zastępczyni prezydenta Gliwic, Ewa Weber – wspólnie z innymi przedstawicielami miast i gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – zadeklarowała podczas konferencji „Śląsk i Zagłębie przeciw depresji” w Katowicach.
Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach Europejskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce we współpracy z Biurem Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce (WHO) oraz Aliansem Przeciw Depresji we wtorek, 23 maja, w Pałacu Młodzieży w Katowicach.
Podczas konferencji głos zabrali przedstawiciele Komisji Europejskiej i Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce, Regionalnego Biura WHO w Europie oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nie zabrakło również paneli dyskusyjnych z udziałem lekarzy, psychologów, członków organizacji pozarządowych, osób na co dzień zaangażowane w promocję zdrowia psychicznego.
Zwieńczeniem wydarzenia było podpisanie przez przedstawicieli 26 miast i gmin członkowskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – w tym także Gliwic – na wzór burmistrzów dzielnic Warszawy, deklaracji „Śląsk i Zagłębie przeciwko depresji”. Zobowiązali się w niej, że dołożą szczególnych starań, by w ramach swoich kompetencji upowszechniać wśród lokalnej społeczności wiedzę na temat rozpoznawania i leczenia tej choroby.