Wiadomości z Gliwic

Gliwice: Rusza V Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego

  • Dodano: 2023-04-13 07:15, aktualizacja: 2023-04-12 21:37

Wkrótce rozpocznie się nabór wniosków do V edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego Województwa Śląskiego.

Mieszkańcy regionu będą mogli zgłaszać propozycje zadań wojewódzkich i podregionalnych, a następnie w bezpośrednim głosowaniu wybrać te, które zostaną sfinansowane z budżetu województwa. W tym roku do rozdysponowania jest 5 mln zł. Wnioski będzie można składać od 18 kwietnia do 16 maja.

Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego to szczególna forma konsultacji społecznych, umożliwiająca mieszkańcom naszego regionu współdecydowanie o tym, na co zostaną wydane pieniądze z budżetu województwa.

Środki przeznaczone na realizację zadań w ramach MBO zostały podzielone na dwie pule:

  • wojewódzką „pulę EKO” (3,5 mln zł) – obejmującą całe województwo śląskie,
  • podregionalną „pulę REGIO” (1,5 mln zł) – przeznaczoną do rozdysponowania pomiędzy siedem grup powiatów – tzw. „podregionów”. Gliwice znalazły się w grupie P4, obejmującej również Bytom oraz powiaty gliwicki, lubliniecki i tarnogórski. W naszym podregionie do dyspozycji mieszkańców jest 225 tys. zł (15% środków z puli REGIO).

Przy zgłaszaniu zadania do MBO należy pamiętać m.in. o dwóch zasadach:

  • w ramach puli EKO mogą być zgłaszane wyłącznie zadania inwestycyjne lub infrastrukturalne (na mieniu województwa), których wartość nie może przekraczać 1 mln zł,
  • w ramach puli REGIO mogą być zgłaszane jedynie zadania nieinwestycyjne, których koszt musi mieścić się w przedziale 20–100 tys. zł.

Aby zgłosić zadanie w ramach MBO, należy wypełnić dedykowany formularz oraz dołączyć do niego listę poparcia. Natomiast w przypadku zadań inwestycyjnych lub infrastrukturalnych albo gdy wskazujemy konkretną lokalizację – dodatkowo także zgodę władającego obiektem lub terenem na realizację zadania (według przyjętego wzoru). Wszystkie dokumenty do pobrania dostępne są na stronie bo.slaskie.pl.

Zadania można zgłaszać elektronicznie – za pośrednictwem portalu bo.slaskie.pl lub papierowo – na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego lub jego komórek zamiejscowych. 

Aktualny regulamin MBO dostępny jest na stronie bo.slaskie.pl.

Gliwice: Rusza V Marszałkowski Budżet Obywatelski Województwa Śląskiego / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również