Wiadomości z Gliwic

Gliwice uczciły Narodowe Święto Niepodległości!

  • Dodano: 2023-11-14 11:45

11 listopada w Gliwicach uczciliśmy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Była okazja do przeżywania wspólnej radości z życia w wolnym kraju, oddania hołdu bohaterom, którzy walczyli o jego odrodzenie, a także do refleksji nad trwałością niezależności państw i koniecznością dbania o pokój ponad podziałami.

Obchody 11 Listopada w Gliwicach

Tegoroczne miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele katedralnym pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po nabożeństwie goście przeszli wspólnie na plac marszałka Józefa Piłsudskiego, a pochodowi towarzyszyła Orkiestra Dętą KWK Sośnica i barwne mażoretki Pantery.

Pod pomnikiem marszałka odbyła się oficjalna część uroczystości, w której uczestniczyli m.in.  przedstawiciele samorządu Gliwic i powiatu gliwickiego, wojska, policji, Państwowej Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, reprezentanci związków i organizacji kombatanckich, harcerze i parlamentarzyści Ziemi Gliwickiej. Odwołując się do historii walk o niepodległość Polski, trudny okres budowania nowego państwa i wspólnoty narodowej, prezydent Gliwic podkreślał, że dzisiaj żyjemy w wolnym kraju, który wspólnie rozwijamy. 

– Pamiętając, że wolność i niepodległość nie są nam dane raz na zawsze, musimy zwielokrotnić nasze wysiłki w budowaniu silnego i bezpiecznego państwa w oparciu o nasze własne zasoby, ale i o sojusze międzynarodowe, zbudowane na podobnych do naszych wartościach, które tu nad Wisłą od wielu lat wyznajemy i o które walczymy – mówił Adam Neumann

Patriotyczne uroczystości w Gliwicach

Uroczystości, w których licznie udział wzięli mieszkańcy Gliwic, zakończyła salwa honorowa oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem marszałka, a następnie w parku Starokozielskim – pod pomnikiem francuskich żołnierzy poległych w latach 1920-1922.

Wieczorem odbył się koncert Gliwickiej Orkiestry Kameralnej w Teatrze Miejskim, poprzedzony wręczeniem przez prezydenta Gliwic Odznak Honorowego Sybiraka oraz pamiątkowych medali „95. rocznica powstania Związku Sybiraków”, przyznawanych przez Polski Związek Sybiraków.

Rocznicowe obchody zorganizowano tego dnia również w Sośnicy. Otworzyła je poranna msza święta w intencji Ojczyzny, odprawiona w kościele NMP Wspomożenia Wiernych, po której odbyło się uroczyste ślubowanie uczniów klas pierwszych mundurowych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Technicznych im. Cichociemnych z udziałem prezydenta Gliwic. Goście przy akompaniamencie Orkiestry Dętej KWK Sośnica, przemaszerowali także wspólnie na sośnicki cmentarz, gdzie złożyli kwiaty na grobach poległych Powstańców Śląskich.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również