Wiadomości z Gliwic

Gliwickie Centrum Edukacji Ekologicznej startuje w konkursie. Potrzebne głosy mieszkańców!

  • Dodano: 2024-08-07 09:30

Gliwickie Centrum Edukacji Ekologicznej startuje w konkursie na najlepszą przestrzeń publiczną województwa śląskiego. Głosowanie rozpoczęło się 1 sierpnia i potrwa do końca tego miesiąca.

Jak głosować?

W trakcie plebiscytu uczestnicy mogą przyznać punkty trzem wybranym realizacjom, które zostały zgłoszone do tegorocznego konkursu. Projekt, który zdobędzie największą liczbę głosów, otrzyma nagrodę publiczności. Dodatkowo, wśród głosujących rozlosowane zostaną nagrody rzeczowe.

Gliwicka inwestycja liczy na głosy

Do konkursu zgłoszono 39 projektów z 24 gmin, z czego 35 zostało zakwalifikowanych do dalszej oceny po weryfikacji formalnej. Wśród zgłoszonych realizacji znajdują się zarówno miejskie przestrzenie publiczne, takie jak place, parki, zieleńce oraz tereny rekreacyjne i sportowe, jak i obiekty użyteczności publicznej, w tym historyczne budynki zaadaptowane do nowych funkcji oraz nowe obiekty kultury, edukacji i rekreacji. Na głosy liczy Centrum Edukacji Ekologicznej, które znajduje się przy Przedsiębiorstwie Zagospodarowania Odpadów przy ul. Rybnickiej 199A.

Centrum Edukacji Ekologicznej zostało utworzone przez miejską spółkę PZO. Mieści się na obszarze, który przed laty był kojarzony przez gliwiczan wyłącznie ze składowiskiem odpadów komunalnych. Dzięki licznym inwestycjom sporo się w tym miejscu zmieniło. W CEE zobaczyć można multimedialną wystawę i ekoprojekcje filmowe, przejść ciekawe ścieżki edukacyjne w towarzystwie edukatorów, a nawet  pospacerować po dachu. Na gości czekają miejsca wypoczynku i liczne atrakcje na dwóch
placach zabaw.

Wystawa przygotowana w Centrum Edukacji Ekologicznej składa się z interaktywnych gier, animacji, informacji edukacyjnych oraz infografik z ciekawostkami przedstawianymi przez przyjaznego robocika śMietka. Motywem przewodnim jest gospodarka odpadami, w tym segregacja i recykling, o których można uczyć się na przykładzie naszego miasta. Zwiedzający dowiadują się m.in., gdzie trafiają nasze odpady i jak można je powtórnie wykorzystać.

Wybiorą nie tylko mieszkańcy

Niezależnie od głosowania publiczności, zgłoszenia oceni również jury konkursowe, składające się z członków Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej. W tegorocznej edycji szczególny nacisk położono na projekty realizujące strategiczną wizję rozwoju regionu „Zielone Śląskie”. Promowane będą rozwiązania wzmacniające odporność na zmiany klimatu, energooszczędne, neutralne emisyjnie oraz zgodne z cyklami natury, które jednocześnie dbają o zdrowie i komfort życia mieszkańców.

Jury przedstawi Zarządowi Województwa Śląskiego rekomendacje dotyczące realizacji, które zasługują na Nagrody i Wyróżnienia Marszałka Województwa Śląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również