Wiadomości z Gliwic

Gliwickie Muzeum wyróżnione w konkursie "Sybilla"!

  • Dodano: 2023-06-05 07:30, aktualizacja: 2023-06-04 21:18

Muzeum w Gliwicach otrzymało prestiżowe wyróżnienie w najważniejszym polskim konkursie muzealnym „Sybilla”. Uroczysta ceremonia odbyła się 31 maja na Zamku Królewskim na Wawelu. 

Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” umożliwia docenienie najwybitniejszych osiągnięć polskich muzeów działających w kraju i poza jego granicami. Jego organizatorem jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Tym razem jury konkursowe dokonało oceny ponad 140 zrealizowanych w 2022 roku muzealnych projektów w sześciu kategoriach: konserwacja i ochrona dziedzictwa kultury, edukacja, projekty naukowo-badawcze, nowe i zmodernizowane wystawy stałe, wystawy czasowe oraz inwestycje. 

Uznanie jury zyskał – realizowany przez kilka ostatnich lat przez dział archeologii gliwickiego Muzeum – projekt „Halsztackie cmentarzysko kultury łużyckiej w Świbiu (stan. 16), powiat gliwicki”. 

W efekcie wykopalisk gliwicka placówka zgromadziła niezwykle cenną kolekcję ponad 8000 przedmiotów: ceramicznych, szklanych, brązowych i żelaznych, fragmenty tekstyliów oraz pozostałości drewnianych konstrukcji grobów. Po zbadaniu pozyskanych artefaktów wydano dwutomową publikację „Cmentarzysko z wczesnej epoki żelaza w Świbiu na Górnym Śląsku” autorstwa Moniki Michnik, Karola Dzięgielewskiego i Aldony Garbacz-Klempki (przy współpracy z zespołem naukowców z wielu ośrodków badawczych w Polsce).

– Realizowany projekt naukowo-badawczy, którego efektem jest interdyscyplinarna monografia stanowiska w Świbiu, to owoc pracy nie tylko obecnego zespołu naukowego, ale również moich poprzedniczek, pracowników działu, a przede wszystkim naszej macierzystej placówki muzealnej wspierającej te działania – mówi Monika Michnik, kierownik działu archeologii Muzeum w Gliwicach.

Wieloaspektowy projekt pozwolił na uzyskanie dokładniejszego niż dotąd obrazu społeczności użytkującej nekropolię w Świbiu przed ponad dwoma tysiącami lat. Dodatkowym walorem były działania popularyzatorskie: wystawa czasowa, katalog popularno-naukowy oraz wykłady i warsztaty.

– To wielka przyjemność i zaszczyt być wśród najlepszych muzeów w Polsce i odbierać tak cenne wyróżnienie na Zamku Królewskim na Wawelu.  Prowadzenie badań naukowych, często wieloletnich i żmudnych, jest ważną częścią naszej działalności statutowej, może mniej spektakularną niż organizowane przez nas w willi Caro wystawy czasowe, ale bezcenną dla dokumentowania i ochrony naszego dziedzictwa kulturowego – podkreśla Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Tegoroczne wyróżnienie to kolejny wyraz uznania, jaki Muzeum w Gliwicach otrzymuje w konkursie "Sybilla".
W ostatnich latach wśród najważniejszych wydarzeń muzealnych w kraju znalazły się gliwickie ekspozycje czasowe: „Naturalista, czyli Wilhelm von Blandowski w Australii” oraz „Oazy wolności”, „Rewitalizacja zabytkowego żydowskiego domu przedpogrzebowego i zorganizowanie w nim nowego oddziału – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich” oraz książka „Żeliwo. Odlewnictwo artystyczne w dawnych Gliwicach (1796–1945)” autorstwa Anny Kwiecień.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również