W tym roku przypada 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ważnym jest, aby przypomnieć o heroicznych zachowaniach warszawskich powstańców oraz zachować pamięć po nich. W tym celu Miasto Gliwice organizuje wydarzenia miejskie podczas, których zostanie oddany hołd bohaterom.
Upamiętnienie Bohaterów
W dniu 80. rocznicy - 1 sierpnia o godzinie 17:00 w tradycyjny sposób zostanie upamiętniona pamięć uczestników powstania i w całym kraju zawyją syreny alarmowe, a ludzie oddadzą minutą ciszy hołd powstańcom. Tego dnia o godzinie 9:00 na cmentarzu centralnym zastępca prezydenta Łukasz Gorczyński złoży w imieniu gliwiczan kwiaty na grobach powstańców warszawskich: por. AK Ireny Siwickiej, ps. „Hawrań” – dowódcy oddziałów kobiecych w warszawskim Śródmieściu i ppłk. Edmunda Aleksandra Jakuba Krzywdy-Rzewuskiego, który w czasie II wojny światowej był m.in. komendantem rejonów „Helenów” – Pruszków VII Obwodu „Obroża” Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej i przystąpił do powstania ze swoim oddziałem. Kwiaty zostaną złożone również na grobie prof. Franciszka Maurera, architekta, autora powojennej odbudowy i przebudowy gliwickiej Starówki, który jako żołnierz AK ze Lwowa w czasie walk Akcji Burza – na znak solidarności z warszawskimi powstańcami – zawiesił sztandary alianckie na zdobytym Ratuszu Lwowskim.
Wydarzenia Miejskie
3 sierpnia odbędą się 2 wydarzenia
- Międzypokoleniowa gra miejska dla mieszkańców Gliwic BohaterON w parku Chopina - 3 sierpnia o godzinie 10:00
Uczestnicy gry wcielą się w role harcerzy, których zadaniem będzie odkodowanie wiadomości na temat organizowanego konspiracyjnie koncertu i dostarczenie jej dowódcy. Drużyny będą zdobywać informacje, wykonywać zadania i wykazywać się wiedzą na temat utworów Fryderyka Chopina i poezji powstańczej. Czas trwania: 2,5 godziny. Udział w grze jest bezpłatny, decyduje kolejność zgłoszeń, a liczba miejsc jest ograniczona. Zapisy prowadzone będą od 26 lipca, szczegóły na ckvictoria.pl oraz w Centrum Kultury Victoria w Gliwicach (tel. 32/444-28-12 wew. 14). Wydarzenie organizowane jest w ramach kampanii BohaterOn – włącz historię, która ma na celu upamiętnienie Powstania z 1944 r. i zachęcenie Polaków do uczestniczenia w obchodach. Gra ma na celu ukazanie realiów panujących w czasie powstania kiedy to zakazane było granie muzyki polskich kompozytorów, a prawdziwą muzyką powstańczą były utwory Fryderyka Chopina.
- Koncert Warszawskiego Combo Tanecznego „Warszawo, moja Warszawo” w parku Chopina - 3 sierpnia o godzinie 19:30
Wydarzenie odbywa się w ramach XX edycji Parkowego Lata. Publiczność będzie mogła zapoznać się z piosenkami powstańczymi takimi jak "Warszawianka" czy "Serce w plecaku", a także z piosenkami przedwojennej Warszawy. Warszawskie Combo Taneczne powstało z inicjatywy Jana Emila Młynarskiego, syna Wojciecha.