Wiadomości z Gliwic

Gorączka Świętojańskiej Nocy oraz Kino plenerowe w Gliwicach

  • Dodano: 2022-06-21 11:15

W najbliższą sobotę (25 czerwca) w Gliwicach łąka igrowa będzie rozgrzana do czerwoności. Zaprasza się na "Gorączkę Świętojańskiej Nocy". Będzie głośno i żywiołowo!

Gorączka Świętojańskiej Nocy

Wstęp na koncerty jest bezpłatny.

Impreza rozpocznie się o godzinie 19:00. Jako pierwszy na scenie pojawi się zespół TARAKA z gościnnym udziałem Amelki, utalentowanej dziewczynki z Ukrainy.

Muzycy z Polski i Ukrainy współpracują od 2012 roku, tworząc utwory o szeroko pojętej stylistyce słowiańskiej z niebanalnymi tekstami i bogatymi aranżacjami. O zespole głośno zrobiło się w 2014 roku, kiedy na kijowskim Majdanie po raz pierwszy zaśpiewał wraz ze 150-cio tysięcznym tłumem "Podaj Rękę Ukrainie”. Muzycy z powodzeniem koncertują w Polsce i za granicą.

Tej nocy na igrowej łące zabrzmi także Prawdziwie Polskie Techno, czyli Fanfara Awantura!

To zupełnie niesztampowa orkiestra dęta, która sięga po ludową tradycję muzyczną, ale – za sprawą doskonałych aranżacji – nadaje jej nowoczesne, klubowe brzmienie wsparte syntezatorami. Mózgiem projektu jest Michał Fetler, znany z Jazzbandu Młynarski Masecki i grupy Polmuz. Inspiracją dla muzyków są tradycyjne melodie nie tylko z Polski, ale też Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii. Fanfara Awantura wzbogaca je tradycjami polskiej szkoły jazzu, muzyką techno, rave, trance, a nawet punk-rocka. Wszystko podane jest słuchaczowi z ogromną energią, radością, ale bez grama kiczu, z którym może kojarzyć się moda na ludowość. To będzie prawdziwa techno-awantura, która porwie nas do tańca!

Wieczór zakończą muzycy z projektu Mickiewicz, Stasiuk i Haydamaky.

Andrzej Stasiuk – pisarz, poeta, autor felietonów, laureat literackiej nagrody NIKE razem z ukraińskim zespołem ethno-rockowym Haydamaky postanowili dać nowe życie twórczości Adama Mickiewicza. Pomysł niby już znany – zinterpretować współcześnie wielkiego poetę – jednak w tym wypadku jest wyjątkowy. Po pierwsze Ukraińcy, po drugie nieśpiewający wcześniej Stasiuk, po trzecie mickiewiczowski trzynastozgłoskowiec, który aż prosił się o rapowanie. Wyszło niebanalnie, czego potwierdzeniem jest miano Złotej Płyty i nominacja do nagrody muzycznej Fryderyki.

Album na polskim rynku ukazał się w 2018. Rok 2022. Polsko-ukraiński projekt powrócił w nowym kontekście. „Reduta Ordona” zabrzmi tym razem mocniej i z jeszcze większymi emocjami.

Na igrowej łące stanie także strefa gastronomiczna. Wstęp na wydarzenie wolny! Wydarzenie organizowane w ramach Gliwickiego Festiwalu Kultury KULTURALIA.


Letnie Kino Plenerowe

Dzień później - w niedzielę (26 czerwca) - rozpoczniemy cykl Letnie Kino Plenerowe. We wszystkie niedziele wakacji będzie zamieniać się gliwickie boiska i skwery w kino pod chmurką. Pierwszy pokaz w Wilczym Gardle.

Ciepłe, letnie popołudnie, leżaki, koce, świetne kino i jeszcze lepsza atmosfera – to przepis na idealnie spędzony czas! Już 26 czerwca pierwsze seanse w ramach Letniego Kina Plenerowego organizowanego przez Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.

O godzinie 18:00 zaprasza się dzieci, o 20:00 – dorosłych.

Jako pierwsze w salę kinową pod chmurką zamienimy podwórko Szkoły Podstawowej nr 2 w Wilczym Gardle przy ul. Lewkonii. 26 czerwca młodzi widzowie wraz z małą małpką Sai przeżyją przygody w dzikich amazońskich lasach.

O godzinie 20:00 rozpocznie się film Parasite, południowokoreańska tragikomedia z 2019 roku w reżyserii Bonga Joon-ho.

Kiedy Ki-woo dostaje pracę jako korepetytor córki zamożnego małżeństwa, wymyśla sposób na zapewnienie zatrudnienia również reszcie swojej rodziny.

Gorączka Świętojańskiej Nocy oraz Kino plenerowe w Gliwicach / fot. org.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również