Zdarzyło Ci się wyrzucić na śmieci zużyte garnki i sprzęty AGD, krany i baterie łazienkowe, metalowe zlewy czy na przykład elementy ogrodzenia? W takim razie tracisz pieniądze – odpady te, mają sporą wartość. Każdy z nich możesz sprzedać na skupie złomu i w ten sposób nieco wesprzeć firmowy lub domowy budżet. Dlatego w tym artykule doradzamy, jak przygotować złom do sprzedaży, aby zarobić na nim jak najwięcej. Oto cztery cenne porady, dzięki którym wyciśniesz maksimum zysku z przedmiotów, które dla Ciebie i tak są odpadem!
Rada 1: Zdemontuj każdy przedmiot
Jak to zrobić, aby na złomie zarobić? Po pierwsze, w miarę możliwości zdemontuj wszystkie przedmioty, które chcesz sprzedać na skupie – to pierwszy krok do późniejszej segregacji. Dzięki tym działaniom skup otrzyma od Ciebie produkt gotowy do dalszej obróbki, co korzystnie przekłada się na cenę, jaka zostanie zaproponowana. Dlatego w miarę możliwości zdemontuj dosłownie każdy element przedmiotu, który planujesz sprzedać.
Rada 2: Oczyść wszystkie metalowe elementy przed sprzedażą
Po rozkręceniu złomu na części pierwsze można przejść do gruntownego czyszczenia. Pozbądź się więc resztek smaru, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń z metalowych elementów. Tłustych zabrudzeń możesz pozbyć się przy użyciu odtłuszczacza, a w przypadku mniejszych elementów, z pewnością pomocna okaże się kąpiel w popularnym napoju o ciemnobrązowym kolorze. Mokry złom przetrzyj ręcznikiem – jest to szczególnie istotne w przypadku stali, która może korodować przez kontakt z wilgocią.
Rada 3: Zawsze segreguj złom do sprzedaży
Kolejny krok to segregacja – nie musisz być ekspertem, aby jej dokonać. Wystarczy, że na oko i własne wyczucie zapakujesz osobno elementy, które Twoim zdaniem wyprodukowane są z tego samego surowca. Kieruj się wagą i kolorem metalu a śruby i nakrętki zapakuj do osobnego opakowania. Pracownik skupu i tak w momencie odbioru zweryfikuje, czy złom został odpowiednio posegregowany, a Twoja wstępna segregacja zaoszczędzi mu ogromu pracy.
Rada 4: Porównaj ceny w różnych skupach
Ostatnią ważną kwestią jest cena złomu w różnych skupach. To ważne, bo choć ceny odpadów metalowych są kształtowane przez globalne czynniki, to jednak mogą się one nieco różnić w poszczególnych punktach. Różnice te nie są duże, bo zazwyczaj wynoszą kilkadziesiąt groszy czy złotówkę na kilogramie. Na chwilę obecną (04.2025), za kilogram miedzi otrzymamy około 28 zł. Tyle zapłaci nam na przykład skup złomu SILEGOLD, podczas gdy za taką samą ilość miedzi w innym skupie otrzymamy nieco ponad 30 zł.
Waga lodówki wynosi około 100 kg, a wspomnianej już miedzi, znajdziemy w niej około 3-4 kilogramy. Oprócz miedzi z lodówki odzyskać można również stal, aluminium oraz metale żelazne. Kiedy więc pomnożymy różnicę w cenie skupu razy łączną wagę złomu, który planujemy sprzedać, to najprawdopodobniej okaże się, że te przysłowiowe kilka groszy różnicy, ma jednak ogromne znaczenie.