Wiadomości z Gliwic

Jakich Gliwic chcą mieszkańcy? Ruszyły konsultacje

  • Dodano: 2025-02-10 09:15

Zdrowie psychiczne, potrzeby osób z niepełnosprawnościami, rynek pracy, mieszkalnictwo, profilaktyka uzależnień czy poziom zadowolenia z zamieszkiwanej dzielnicy Gliwic – to zaledwie kilka z tematów, na które gliwiczanie mogą się już wypowiedzieć w ramach szerokich konsultacji społecznych.

Diagnoza problemów społecznych

Opinie mieszkańców pomogą w opracowaniu skutecznej Strategii rozwiązywania problemów społecznych dla Gliwic na lata 2026–2032 – dokumentu, który wskaże cele przyszłych działań miasta w tym zakresie.

– Wraz z nowym rokiem przystępujemy do realizacji kolejnych ważnych zadań w różnych sferach życia miasta. Jednym z nich jest opracowanie Strategii rozwiązywania problemów społecznych dla miasta Gliwice, która wyznaczy kierunek naszych działań w tym ważnym obszarze. Zależy nam, aby dobrze zdiagnozować obecną sytuację oraz stojące przed nami wyzwania, a także wypracować wspólnie z mieszkańcami skuteczny sposób reagowania na ich rzeczywiste potrzeby. Serdecznie zapraszam wszystkich pełnoletnich mieszkańców do udziału w badaniach ankietowych, które pomogą nam poznać Wasze opinie i potrzeby. Wasz głos jest kluczowy – zachęca prezydent Gliwic Katarzyna Kuczyńska-Budka.

Prace nad strategią będą trwały przez kilka miesięcy, a ich efekt mamy poznać pod koniec roku. Miejski dokument będzie szeroko konsultowany ze specjalistami, środowiskiem osób zajmujących się rozwiązywaniem problemów społecznych i świadczeniem pomocy oraz mieszkańcami. Ważne jest zintegrowanie wokół tego tematu jak największej liczby osób. 

Na czym będą polegały badania?

Badania zostaną prowadzone w formie ankietowej od lutego do kwietnia i będą podzielone na dwa etapy. 

  • W pierwszej kolejności – między 10 a 28 lutego – mieszkańcom udostępniona zostanie ankieta do wypełnienia – w wersji online oraz papierowej, dostępnej w siedzibach Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 i Jasnej 31, w Bibliotece Centralnej przy ul. Kościuszki 17 oraz w filiach MBP: nr 16 przy ul. Przedwiośnie 2, nr 20 przy ul. Bernardyńskiej 2 i nr 30 przy ul. Partyzantów 25. 
  • Kolejnym krokiem będzie uzupełnienie zebranych opinii za pomocą wywiadów telefonicznych, a także bezpośrednich rozmów z ankieterami, których będzie można spotkać w różnych lokalizacjach na terenie Gliwic.

Ważne! Badania będą w pełni anonimowe. Prowadzący je ankieterzy nie będą pytać o dane osobowe, takie jak imię i nazwisko, numer PESEL, adres zamieszkania czy numer telefonu.

Jak wygląda ankieta?

Ankieta jest złożona z 23 pytań (w zależności od udzielonych odpowiedzi możliwe jest pominięcie niektórych z nich), a także metryczki zawierającej informacje, takie jak przedział wiekowy, poziom wykształcenia czy dzielnica zamieszkania. Jej wypełnienie nie powinno zająć więcej niż 10–15 minut

Czego dotyczą zawarte w niej pytania?

Zawarte w kwestionariuszu pytania dotyczą m.in. sposobów spędzania wolnego czasu, poziomu zadowolenia z zamieszkiwanej dzielnicy Gliwic (np. w kontekście dostępności sklepów, szkół i placówek medycznych oraz jej dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami), podejmowanych w ostatnim czasie działań społecznych, doświadczeń związanych z różnymi formami przemocy, profilaktyki uzależnień i kształtowania zdrowego stylu życia, a także różnorodnych form wsparcia. 

Dlaczego warto wziąć udział w konsultacjach?

Udział w konsultacjach jest w pełni dobrowolny. Warto jednak skorzystać z możliwości wyrażenia swojego zdania, ponieważ to właśnie opinie mieszkańców będą miały bezpośredni wpływ na przyszłe działania miasta w zakresie spraw społecznych, które dotyczą nas wszystkich. To od nas i naszego zaangażowania zależy, w jakim mieście będziemy żyli za rok, dwa czy pięć lat. 

Ankieta do wypełnienia dostępna jest już w TYM MIEJSCU

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również