Wiadomości z Gliwic

Janusz Gołąb odznaczony za zasługi dla województwa

  • Dodano: 2018-10-08 12:45

Jeden z najwybitniejszych członków Gliwickiego Klubu Wysokogórskiego został wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego. W imieniu Janusza Gołąba podczas uroczystości w Muzeum Śląskim nagrodę przyjął jego syn.

Janusz Gołąb jest gliwiczaninem, alpinistą, himalaistą i wybitnym wspinaczem wysokogórskim. Jako pierwszy człowiek na świecie wszedł zimą na Gaszerbrum I (8068 m n.p.m.). W sezonie zimowym 2017/2018 był kierownikiem sportowym narodowej wyprawy na K2, ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik. Ekspedycja została zakończona przed atakiem szczytowym. Janusz Gołąb ma w swoim górskim portfolio wiele trudnych ścian w Himalajach, Alpach, na Grenlandii. W historii wspinaczki zapisało się między innymi wytyczenie nowej, piekielnie trudnej drogi na Kedar Dome w Garhwalu (Indie) i 900-metrowej trudnej drogi na ścianie góry Nalumassortoq (Grenlandia).

Marszałek województwa śląskiego wyróżnił w tym roku regionalne środowisko wspinaczkowe, „dziękując za szczyty, które zdobywają”. Obok Janusza Gołąba odznaczeni zostali jego koledzy: zdobywca Korony Himalajów i Karakorum Krzysztof Wielicki, związany z Gliwicami wspinacz i ratownik medyczny Jarosław Botor oraz Artur Małek i Marek Chmielarski.

(mm)

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.