Wiadomości z Gliwic

Jest mróz, zwróć uwagę na potrzebujących!

  • Dodano: 2021-01-19 07:00, aktualizacja: 2021-01-18 18:38

Bardzo niskie temperatury, znacznie poniżej zera sprawiają, że wiele osób, zwłaszcza bezdomni, potrzebują szczególnej uwagi oraz pomocy.

Osoby pozbawione dachu nad głową wspomaga Straż Miejska w Gliwicach, Ośrodek Pomocy Społecznej, mogą też korzystać z ogrzewalni i darmowych posiłków. Prowadzona jest również zbiórka odzieży.

W miniony weekend strażnicy miejscy skontrolowali 34 miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.

– W większości przypadków nie potrzebują one pomocy. Od 4 do 14 stycznia do ogrzewalni i Brata Alberta przewieźliśmy 11 osób. Jeśli temperatury są naprawdę niskie nasze patrole doraźnie rozwożą również ciepłe napoje osobom bezdomnym – mówi Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach.

Poza kontrolami, strażnicy organizują wewnętrzne zbiórki odzieży i kołder, które rozdają potrzebującym. Podobne akcje organizują również inne podmioty – wieszak z ciepłą odzieżą, z której można skorzystać znajduje się m.in. przy Centrum Sportowo-Kulturalnym "Łabędź" w Łabędach.

Bardzo niskie temperatury sprawiają, że coraz więcej osób bez dachu nad głową lub przeczekujących zimę w garażach zgłasza się do ogrzewalni – obecnie w nowo oddanym do użytku obiekcie u zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej przebywa 15 osób, w tym cztery kobiety.

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach dokładają wszelkich starań, by osoby te mogły bezpiecznie przeczekać najmroźniejsze dni i noce w godnych warunkach

W nowej ogrzewalni do dyspozycji osób potrzebujących jest 30 miejsc, wyposażone w krzesła dwa pomieszczenia pobytowe, w tym jedno o powierzchni ponad 50 m2 z przeznaczeniem dla mężczyzn oraz drugie - mniejsze z przeznaczeniem dla kobiet, odrębne łazienki i pralka. Każde z pomieszczeń posiada dostęp do oddzielnej łazienki. Do użytku jest też jest kącik kuchenny, w którym można przygotować m.in. gorący napój. Obiekt jest nowoczesny, wyposażony w pompę ciepła, kolektory słoneczne, ma nowatorski system ogrzewania.

Całodobowa ogrzewalnia jest czynna od 1 stycznia, prowadzi ją Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Osoby bezdomne mogą korzystać z darmowych posiłków – wystarczy zgłosić się do pracownika socjalnego przy ul. Ziemowita 1, który przeprowadzi niezbędny wywiad socjalny i wskaże możliwości uzyskania wsparcia. W Gliwicach znajdują się cztery darmowe jadłodajnie: w Śródmieściu, Łabędach, Sośnicy i dzielnicy Zatorze.

Chcesz pomóc? – dzwoń!

Osoby bezdomne potrzebujące pomocy mogą kontaktować się z pracownikami OPS w dni robocze od godz. 8.00 do 15.00 pod numerem telefonu 32/335-96-80 lub przez 7 dni w tygodniu, przez całą dobę, z koordynatorem zimowym (nr. tel.: 693-346-323) oraz z dyżurnym straży miejskiej pod numerem telefonu 986. Jest to również telefon, pod którym dzwonić można zgłaszać potrzebę pomocy dla osoby trzeciej. Pod wojewódzkim nr tel. 987 można z kolei uzyskać informacje na temat pracy i zasad wydawania posiłków w darmowych jadłodajniach i działalności ogrzewalni. Pod tym numerem można także uzyskać wszelkie informacje na temat pomocy osobom bezdomnym.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.