Wiadomości z Gliwic

Jest mróz, zwróć uwagę na potrzebujących!

  • Dodano: 2021-01-19 07:00, aktualizacja: 2021-01-18 18:38

Bardzo niskie temperatury, znacznie poniżej zera sprawiają, że wiele osób, zwłaszcza bezdomni, potrzebują szczególnej uwagi oraz pomocy.

Osoby pozbawione dachu nad głową wspomaga Straż Miejska w Gliwicach, Ośrodek Pomocy Społecznej, mogą też korzystać z ogrzewalni i darmowych posiłków. Prowadzona jest również zbiórka odzieży.

W miniony weekend strażnicy miejscy skontrolowali 34 miejsca, w których przebywają osoby bezdomne.

– W większości przypadków nie potrzebują one pomocy. Od 4 do 14 stycznia do ogrzewalni i Brata Alberta przewieźliśmy 11 osób. Jeśli temperatury są naprawdę niskie nasze patrole doraźnie rozwożą również ciepłe napoje osobom bezdomnym – mówi Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach.

Poza kontrolami, strażnicy organizują wewnętrzne zbiórki odzieży i kołder, które rozdają potrzebującym. Podobne akcje organizują również inne podmioty – wieszak z ciepłą odzieżą, z której można skorzystać znajduje się m.in. przy Centrum Sportowo-Kulturalnym "Łabędź" w Łabędach.

Bardzo niskie temperatury sprawiają, że coraz więcej osób bez dachu nad głową lub przeczekujących zimę w garażach zgłasza się do ogrzewalni – obecnie w nowo oddanym do użytku obiekcie u zbiegu ulic Noakowskiego i Dworskiej przebywa 15 osób, w tym cztery kobiety.

Pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej w Gliwicach dokładają wszelkich starań, by osoby te mogły bezpiecznie przeczekać najmroźniejsze dni i noce w godnych warunkach

W nowej ogrzewalni do dyspozycji osób potrzebujących jest 30 miejsc, wyposażone w krzesła dwa pomieszczenia pobytowe, w tym jedno o powierzchni ponad 50 m2 z przeznaczeniem dla mężczyzn oraz drugie - mniejsze z przeznaczeniem dla kobiet, odrębne łazienki i pralka. Każde z pomieszczeń posiada dostęp do oddzielnej łazienki. Do użytku jest też jest kącik kuchenny, w którym można przygotować m.in. gorący napój. Obiekt jest nowoczesny, wyposażony w pompę ciepła, kolektory słoneczne, ma nowatorski system ogrzewania.

Całodobowa ogrzewalnia jest czynna od 1 stycznia, prowadzi ją Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach.

Osoby bezdomne mogą korzystać z darmowych posiłków – wystarczy zgłosić się do pracownika socjalnego przy ul. Ziemowita 1, który przeprowadzi niezbędny wywiad socjalny i wskaże możliwości uzyskania wsparcia. W Gliwicach znajdują się cztery darmowe jadłodajnie: w Śródmieściu, Łabędach, Sośnicy i dzielnicy Zatorze.

Chcesz pomóc? – dzwoń!

Osoby bezdomne potrzebujące pomocy mogą kontaktować się z pracownikami OPS w dni robocze od godz. 8.00 do 15.00 pod numerem telefonu 32/335-96-80 lub przez 7 dni w tygodniu, przez całą dobę, z koordynatorem zimowym (nr. tel.: 693-346-323) oraz z dyżurnym straży miejskiej pod numerem telefonu 986. Jest to również telefon, pod którym dzwonić można zgłaszać potrzebę pomocy dla osoby trzeciej. Pod wojewódzkim nr tel. 987 można z kolei uzyskać informacje na temat pracy i zasad wydawania posiłków w darmowych jadłodajniach i działalności ogrzewalni. Pod tym numerem można także uzyskać wszelkie informacje na temat pomocy osobom bezdomnym.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.