Wiadomości z Gliwic

Kamera akcja! Pierwszy klaps w filmie "Rój"

  • Dodano: 2021-09-29 09:45

Rozpoczęły się zdjęcia do filmu "Rój" w reżyserii gliwiczanina Bartka Bali. W rolach głównych występują Roma Gąsiorowska i Eryk Lubos.

Zdjęcia rozpoczęły się na Śląsku, a konkretnie w okolicach Jaworzna, gdzie nagrano bardzo wymagające sceny podwodne. Główny blok zdjęciowy jest realizowany na Pomorzu i potrwa do końca listopada.

"Rój" to projekt gliwickiego reżysera Bartka Bali

Film będzie opowiadał intrygującą historię rodziny, która wybiera życie na uboczu, z dala od cywilizacji i poza społeczeństwem. To także pierwsza polska produkcja, która znalazła inwestorów w crowdfundingu.

– Jest wiele powodów, dla których pragnę opowiedzieć tę historię. Chcę pokazać Rodzinę, która mierzy się z ekstremalną próbą stworzenia idealnej społeczności. Chcę pokazać Świat absolutnej wolności, o którym ludzie marzą, nie mając świadomości, jak wygląda naprawdę. Chcę wreszcie pokazać, że każda skrajność, nawet ta wynikająca z najszczerszych intencji, może skończyć się tragedią. Chcę wzbudzić czujność w każdym z nas, że pozorny raj może okazać się piekłem. Ponieważ zawsze powinniśmy być wyczuleni wobec każdej formy skrajności – mówi Bartek Bala, gliwiczanin, reżyser i współautor scenariusza filmu „Rój”.

Reprezentujący młode pokolenie filmowców Bala zadebiutuje w pełnym metrażu. Ma już na koncie nagrody na festiwalach filmowych i doświadczenie w pracy nad krótkim metrażem, filmami dokumentalnymi, teledyskami czy spotami filmowymi. Teraz czas na „Rój” – film, za którym stoją nie tylko warsztat i wrażliwość twórcy, ale też dobry pomysł biznesowy.

Gliwiczanie założyli spółkę celową Rój SA i przecierają szlaki w crowdfundingu inwestycyjnym na polskim rynku filmowym, ale wzorce czerpią z Zachodu. Tam taki model finansowania sprawdza się na tyle dobrze, że od kilku lat jest alternatywą dla zwykłych zbiórek. Producenci filmu „Rój” zebrali prawie 2 mln zł na platformie Crowdway, sprzedając akcje. Budżet filmowy został tak pomyślany, żeby zwrócił się już na wczesnym etapie dystrybucji kinowej.

W roli Matki wystąpi Roma Gąsiorowska, aktorka nagrodzona Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i Złotą Kaczką miesięcznika „Film”. W Ojca wcieli się Eryk Lubos, wybierany najlepszym aktorem nie tylko w Polsce, ale też na festiwalach filmowych na Cyprze i w Karlowych Warach, znany z filmów „Drogówka” czy „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego.

Film „Rój” Bartka Bali objął patronatem Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również