Wiadomości z Gliwic

Klytta, Ratyna i drużyna Piasta mistrzami Śląska

  • Dodano: 2022-03-30 07:00, aktualizacja: 2022-03-29 19:05

Miniony weekend był bardzo intensywny dla szpadzistek i szpadzistów Piasta. Zarówno młodzi, jak i starsi adepci szermierki wzięli udział w kilku turniejach.

Ten najważniejszy odbył się w Siemianowicach Śląskich, gdzie  rozegrano Mistrzostwa Śląska Juniorów Młodszych dziewcząt i chłopców.  Był to bardzo udany turniej dla reprezentantów  Piasta. Gliwiczanie wrócili z tych mistrzostw  z siedmioma medalami, w tym aż trzema złotymi.

Jako pierwsze w sobotę do rywalizacji przystąpiły dziewczęta. Jedną z głównych kandydatek do złotego medalu była Magda Ratyna. Podopieczna Piotra Markowicza nie zawiodła i sięgnęła po złoty medal. Zawodniczka Piasta w fazie pucharowej nie dawała większych szans rywalkom, wygrywając swoje walki różnicą 5–6 trafień. W półfinale Magda trafiła na koleżankę klubową, Weronikę Kozdębę, wygrywając 15:9. W finale Magda pokonała Antoninę Halembę z klubu UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie (15:11), Halemba natomiast w półfinale wygrała z inną reprezentantką Piasta, Oliwią Janeczek (15:13). W tej sytuacji Kozdęba i Janeczek zostały sklasyfikowane na trzecim miejscu. W szerokim finale znalazła się także Wiktoria Jędrzejec. Szpadzistka Piasta została sklasyfikowana ostatecznie na 7 lokacie.

Kolejne turnieje

Do turnieju drużynowego Piast Gliwice wystawił dwa zespoły. Skład pierwszego stanowiły: Janeczek, Jędrzejec, Kozdęba oraz Ratyna. Tak się złożyło, że w półfinale ta czwórka trafiła na drugi zespół Piasta, który walczył w składzie: Drobczyk, Majerek, Ostrowska oraz Szymczyk. Druga czórka postawiła się, ale po zaciętym meczu to pierwsza ekipa cieszyła się z wygranej 42:38.

W finale gliwiczanki zmierzyły się z gospodyniami tych mistrzostw: UKS Wołodyjowski Siemianowice Śląskie. To był finał godny Mistrzostw Śląska, lepsze jednak okazały się szpadzistki z Siemianowic, wygrywając 45:42. Srebro jednak pojechało do Gliwic.

W sobotę do rywalizacji przystąpili chłopcy. Tu zdecydowanym faworytem był sklasyfikowany na pierwszym miejscu w Polsce w kategorii JM Paweł Klytta. Najbardziej zacięty pojedynek szpadzista Piasta stoczył z klubowym kolegą Błażejem Kurowskim. Ten drugi bliski był sprawienia niespodzianki. Ostatecznie jednak zwyciężył Klytta 15:13. W finale podopieczny Macieja Chudzikiewcza już bez większego trudu pokonał Adriana Bojkę z RMKS Rybnik (15:9). Błażej Kurowski stanął na trzecim stopniu podium, a na 5. miejscu zawody te zakończył Czcibor Partyka. Z 7. lokatą został sklasyfikowany Seweryn Gusta.

Cała ta czwórka przystępowała do turnieju drużynowego jako faworyt do złotego medalu i tak się stało. Gliwiczanie pierwsze dwa mecze wygrali odpowiedni 45:19 i 45:21. W finale stawili im opór młodzi szermierze z RMKS Rybnik. Szpadziści Piasta jednak cały czas prowadzili różnicą 4–5 punktów, a jako ostatni zmierzyli się Klytta z Bojką. Po raz kolejny lepszy okazał się zawodnik Piasta, zwyciężając w tym ostatnim pojedynku 6:4 i tym samym cały mecz Niebiesko-Czerwoni wygrali 45:38, zostając Mistrzami Śląska A.D. 2022.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.