Wiadomości z Gliwic

Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu. Wsparcie w Gliwicach

  • Dodano: 2023-04-04 10:00

Potrafią być wspaniałymi kompanami, choć zawieranie nowych przyjaźni nie zawsze przychodzi im z łatwością. I choć ich zachowanie czasami może wydawać się nam niezrozumiałe, to warto wykazać się empatią i dostrzec za nim człowieka, który – tak samo jak my – pragnie kontaktu z innymi ludźmi.

Mowa o osobach ze spektrum autyzmu, na które szczególnie uwrażliwia nas, przypadający 2 kwietnia, Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego obchody w gliwickiej Cechowni 1 kwietnia uświetnił wyjątkowy festyn dla całych rodzin, zorganizowany przez Fundację Sawanci.

Autyzm jest zaburzeniem rozwoju, diagnozowanym u około 1 na 100 dzieci w Europie. Jego pierwsze objawy z reguły można zaobserwować przed 3 rokiem życia dziecka. Warto pamiętać, że autyzm nie jest chorobą. Rozumiany jako spektrum oznacza, że u każdej zdiagnozowanej osoby poszczególne zachowania i cechy, charakterystyczne dla tego zaburzenia, mogą występować z różnym nasileniem. Osoby ze spektrum autyzmu cechują trudności w relacjach z ludźmi i komunikacji oraz powtarzalne, stereotypowe zachowania.

Gliwice uświadamiają

Dlatego tak ważne jest uświadamianie i uwrażliwianie społeczeństwa na obecne wśród nas osoby z tym zaburzeniem. Z powodzeniem realizuje to gliwicka Fundacja Sawanci, która w ubiegłą sobotę, 1 kwietnia, zorganizowała w Cechowni otwartą imprezę z atrakcjami dla całych rodzin – aby poprzez wspólną zabawę, od najmłodszych lat uczyć akceptacji i tolerancji dla różnorodności. 

Oprócz charytatywnej zbiórki pieniędzy na turnusy rehabilitacyjne dla dzieci w spektrum autyzmu oraz szkolenia dla kadry mentorskich klas Fundacji Sawanci w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Ziemięcicach, na gości imprezy czekało mnóstwo atrakcji. Były alpaki i pies terapeutyczny, fotobudka, malowanie twarzy, kiermasz słodkości i dekoracji wielkanocnych, warsztaty plastyczne i wiele innych. Najmłodsi mogli również spotkać żołnierzy, strażaków, policjantów i strażników miejskich oraz ich maskotki – Sznupka i Misia Strażnika, którzy chętnie pozowali do wspólnych zdjęć. Była też okazja do zobaczenia z bliska, a nawet wejścia do środka wojskowego wozu bojowego, radiowozu policyjnego czy wozu strażackiego. O wrażenia muzyczne zadbali natomiast Ania Laskowska i Maks Piwko, reprezentujący nasze miasto w telewizyjnym talent show „The Voice Kids”. Nie zabrakło także solidnej dawki merytorycznej wiedzy. Odwiedzający gliwicką Cechownię mogli bowiem zasięgnąć porady prawnej w ramach kącika „Zapytaj księgową” czy porozmawiać z przedstawicielami lokalnych placówek edukacyjnych, w których można uzyskać pomoc m.in. w zakresie diagnozowania i terapii zaburzeń spektrum autyzmu.

Takie wsparcie oferują w Gliwicach:

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (ul. A. Gierymskiego 1)

Placówka oferuje dzieciom ze spektrum autyzmu oraz ich rodzicom pomoc w zakresie diagnozy (psychologicznej, pedagogicznej i neurologopedycznej, integracji sensorycznej, testów ADOS-2 oraz z zakresu Teorii Umysłu), orzecznictwa do kształcenia specjalnego i wczesnego wspomagania rozwoju, terapii grupowej i indywidualnej (psychologicznej, treningów umiejętności społecznych, integracji sensorycznej oraz neurologopedycznej). Więcej informacji dotyczących oferty placówki można znaleźć na stronie poradnia.gliwice.pl.

  • Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 (ul. A. Gierymskiego 7)

W Szkole Podstawowej Specjalnej nr 25 im. Józefy Joteyko oraz w Przedszkolu Specjalnym nr 1 dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z autyzmem i z niepełnosprawnościami sprzężonymi prowadzone są specjalne oddziały dla dzieci ze spektrum autyzmu. Szczegółowe informacje na temat oferty placówek dostępne są na stronie zso7-gliwice.pl

Warto odwiedzić także stronę internetową Fundacji Sawanci (sawanci.pl), która na co dzień wspiera rodziców i opiekunów dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Zachęcamy również do śledzenia miejskiego portalu dla osób z niepełnosprawnościami – niepelnosprawni.gliwice.eu, gdzie również publikowane są treści dotyczące autyzmu.

Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu. Wsparcie w Gliwicach / fot. UM Gliwice

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również