Wybór właściwego światła jest jedną z najtrudniejszych decyzji przy urządzaniu wnętrza. Profesjonalnym projektowaniem oświetlenia zajmują się wyspecjalizowani w tym architekci wnętrz, jednak trzymając się kilku podstawowych zasad można samodzielnie skomponować oświetlenie budujące odpowiednią atmosferę. Podpowiadamy, jak to zrobić.
Najważniejsze parametry światła: natężenie i temperatura
Wygląd samej lampy jest ważny, podobnie jak umeblowanie. Jest jednak jeszcze jedna rzecz – mniej namacalna, ale nieraz mająca fundamentalny wpływ na atmosferę panującą we wnętrzu: chodzi o charakter światła. Częściowo zależy on od cech lampy, takich jak użyty w niej klosz, abażur czy ilość żarówek. Jednak aby w pełni panować nad atmosferą we wnętrzu, warto wiedzieć, jakie żarówki najlepiej zastosować.
Natężenie światła mierzy się w lumenach, ale wiele osób posługuje się też bardziej intuicyjną skalą w watach – przy żarówkach LED często podaje się odpowiednik mocy tradycyjnej żarówki. Drugim często podawanym parametrem jest temperatura barwowa światła – podaje się ją w kelwinach. Wbrew intuicji, im zimniejsza temperatura światła, tym cieplejsze kolory – jeżeli zależy nam więc na bardziej żółtym świetle, szukajmy żarówek o temperaturze światła nieprzekraczającej 3500 kelwinów. Neutralne, białe światło dają żarówki o temperaturze ok. 4000 K – powyżej tej wartości światło sprawia raczej sztuczne wrażenie i jest wykorzystywane głównie w zakładach pracy.
Lampy do sypialni i innych przestrzeni wypoczynkowych powinny więc być wyposażone w żarówki dające raczej żółtawe światło, najlepiej też, by było ono niezbyt intensywne i na tyle rozproszone, by cienie w pomieszczeniu były dość miękkie.
Stylowe lampy do sypialni
Żarówki mają fundamentalny wpływ na charakter światła w pomieszczeniu, jednak można go dodatkowo kształtować lampami. Odpowiednia oprawa, abażur lub klosz potrafią – w zależności od potrzeb – zmiękczyć światło, nieco ocieplić kolorystykę lub skierować je we właściwą stronę. Przy wyborze lamp do sypialni ważne jest więc, na ile ogranicza światło i jak je modeluje. Przede wszystkim jednak zwracamy uwagę na wygląd samych opraw, kloszy czy abażurów. Na szczęście lampy do sypialni są projektowane w każdym możliwym stylu – można więc znaleźć zarówno zabawne lampki do pokoju dziecinnego, jak zaprojektowane z myślą o designersko urządzonych wnętrzach.
Aranżując oświetlenie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Powinno być ono albo w miarę równomiernie rozprowadzone po pokoju, albo punktowo skierowane w potrzebne miejsce – na przykład gdy mowa o lampce nocnej. Jeżeli potrzebne jest rozjaśnienie całego pokoju, to można wziąć pod uwagę albo mocną lampę sufitową, albo słabszą jako światło główne i dodatkowe oświetlenie boczne. Najważniejsze jest dobranie odpowiedniego kąta świecenia – moc żarówek zawsze można dobrać metodą prób i błędów.
Gdzie można kupić lampy do sypialni?
Lampy do sypialni można kupić w wielu sklepach meblarskich lub marketach budowlanych. Najlepiej jest jednak sprawdzić w specjalistycznych sklepach z oświetleniem – pracują tam osoby zajmujące się wyłącznie światłem i z pewnością pomogą dobrać takie lampy do sypialni, które spełnią nasze oczekiwania. Można też poszukać w internecie, np. na stronie https://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/27-lampy-do-sypialni. Warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z dostępną ofertą – wybór oświetlenia jest tak szeroki, że znalezienie lamp pasujących do naszej aranżacji nie będzie stanowić problemu.