Przy Alei Przyjaźni stanęła druga Ławeczka Znanych Gliwiczan. Jej patronem został zmarły w tym roku, ostatni Cichociemny, pułkownik Aleksander Tarnawski.
Historia zasłużonego
Pułkownik Aleksander Tarnawski, ps. Upłaz, był Cichociemnym, inżynierem chemikiem, pułkownikiem Wojska Polskiego, żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych i oficerem Armii Krajowej. Należał do komandosów polskiego podziemia, wykonywał trudne misje konspiracyjne i szkolił żołnierzy AK. W naszym mieście zamieszkał po wojnie. Zawodowo związał się z Politechniką Śląską, Instytutem Metali Nieżelaznych i Instytutem Przemysłu Tworzyw i Farb w Gliwicach, w którym od 1964 r. był kierownikiem Zakładu Pigmentów. Wraz z żoną bardzo cenili innowacyjny charakter Gliwic, których rozwój skupia się m.in. na nowoczesnych technologiach, a dzięki Politechnice Śląskiej szkolone są cenione na świecie kadry inżynierskie.
Pułkownik Tarnawski był człowiekiem odważnym i niezłomnym, osobowością o wielkim harcie ducha. W 2014 r., już w wieku 93 lat, wykonał w tandemie skok spadochronowy z żołnierzami JW. GROM im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Zmarł w 2022 r., w wieku 101 lat.
Jego zasługi na zawsze zaznaczyły się na kartach historii. Upamiętnia je m.in. pomnik „Gliwiccy cichociemni” przy kościele garnizonowym pw. św. Barbary w Gliwicach, a teraz także druga Ławeczka Znanych Gliwiczan, której patronem w niedzielę, 4 grudnia został pułkownik Tarnawski.
W odsłonie "Ławeczki” pułkownika Tarnawskiego wzięła udział m.in. małżonka Aleksandra Tarnawskiego Elżbieta Tarnawska, prezydent Gliwic Adam Neumann, przedstawiciele Jednostki Wojskowej Agat i organizatorzy akcji.