Wiadomości z Gliwic

Lutowanie to jedna z najbardziej rozpowszechnionych metod łączenia metali

  • Dodano: 2022-01-26 11:45

Bez stacji lutowniczej nie można wyobrazić sobie żadnego serwisu urządzeń elektronicznych czy przydomowego warsztatu. Co ciekawe, ten sposób trwałego łączenia metali znany jest w swoich najbardziej pierwotnych formach już od starożytności. Współczesne techniki lutownicze to już oczywiście zupełna inna bajka – wykorzystują one bowiem wyposażone w komputer stacje lutownicze, a nawet specjalne piece. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, zachęcamy do lektury poniższego artykułu.

Jak dokładnie przebiega proces lutowania? Wyjaśniamy!

W procesie lutowania kluczową rolę odgrywa – nomen omen – lut. Pod wpływem temperatury ulega on stopieniu i wypełnia szczelinę między łączonymi materiałów. W przeciwieństwie do spawania, w przypadku lutowania nie dochodzi do stopienia brzegów spajanych elementów. Trwałe połączenie następuje tu za sprawą zjawisk adhezji i płytkiej dyfuzji. Luty, czyli tak naprawdę stopy różnych metali, najczęściej produkowane są w formie drutów lub prętów, w których co więcej umieszcza się topik, ułatwiający proces lutowania poprzez chemiczne oczyszczanie lutowanych powierzchni. Lutowanie możemy przeprowadzić za pomocą palnika lub bardziej specjalistycznego urządzenia w postaci lutownicy. Wśród typów lutownic wyróżniam te: transformatorowe, oporowe oraz gazowe. 

Lutowanie miękkie, twarde i wysokotemperaturowe. Główną różnicą jest tu temperatura topienia lutu

W literaturze fachowej wymieniane są trzy rodzaje lutowania, różniące się od siebie temperaturą topienia lutu. Lutowanie miękkie przebiega w zakresie temperatury nieprzekraczającej 450 stopni Celsjusza (najczęściej w 320 °C) i stosuje się je do łączenia przewodów i elementów układów elektronicznych, a także do uszczelniania połączeń dachowych i rynien. Zdecydowanie wyższej temperatury (powyżej 450 °C, zwykle jest to 2000 °C), a także użycia palnika acetylenowo-tlenowego lub lampy lutowniczej wymaga natomiast lutowanie twarde. Za jego sprawą jesteśmy w stanie zespolić ze sobą fragmenty stali węglowych, molibdenowych czy niklowych, a także złoto, srebro, mosiądz, brąz i miedź. Z kolei Lutowanie wysokotemperaturowe wykonywane jestw temperaturze przekraczającej 900 °C. O ile w warunkach domowo-prywatnych zastosowaniach doskonale sprawdza się standardowa, to przy bardziej profesjonalnych zastosowaniach koniecznością zwykle okazuje się zakup stacji lutowniczej. Gwarantuje ona bowiem zdecydowanie większą precyzję działania – dzięki wbudowanemu komputerowi jesteśmy bowiem w stanie na bieżąco kontrolować moc urządzenia. Szeroki wybór stacji lutowniczych oferuje sklep Diolut.pl, o czym przekonasz się wchodząc na stronę diolut.pl/stacja-lutownicza-c-3_787.html. W jego asortymencie znajdziemy m.in. stacje do BGA, kolbowe, dwufunkcujne oraz te na gorące powietrze. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.