Wiadomości z Gliwic

Marco buduje halę mistrzów świata

  • Dodano: 2021-01-28 07:00, aktualizacja: 2021-01-27 22:32

Praca przy budowie Marco Football Center idzie pełną parą. Budowany przez firmę Marco całoroczny obiekt sportowy zwany Halą Mistrzów Świata będzie unikatowy.

Postępy w budowie miał okazję zobaczyć prezydent Gliwic Adam Neumann wraz ze swoimi zastępcami Mariuszem Śpiewokiem i Ewą Weber, a także z Markiem Pszonakiem, przewodniczącym Rady Miasta.

Pomiędzy ul. Ceglarską i Pocztową w Ligocie Zabrskiej, na terenie po zdewastowanym boisku, powstaje nowoczesny, unikatowy obiekt sportowy Marco Footbal Center dedykowany piłce nożnej. Będzie to pierwszy w Europie obiekt balonowy łączący zadaszoną pneumatycznie halę z budynkiem zaplecza sportowo-szkoleniowego. 

Z miłości do piłki nożnej

Firma Marco zainwestowała w projekt 7,5 mln zł.

– Budujemy Marco Football Center dla wszystkich, którzy mają w sercu sport, a szczególnie piłkę nożną. Będzie to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w tej części Europy, który przeniesie śląski futbol w nowy wymiar możliwości. Cieszymy się, że użyteczna nowoczesność, dbałość o najwyższą jakość i miłość do sportu, które towarzyszą nam od początku, przyciągają ludzi z pasją. Jesteśmy przekonani, że tak okazały ośrodek Marco Football Center nie tylko pozytywnie zmieni najbliższe otoczenie, ale przekona i przyciągnie do sportu dzieci i młodzież i pobudzi ich do efektywnego wysiłku treningowego w nowoczesnych warunkach na miarę piłkarskiej Europy XXI wieku. Mamy też nadzieję, że jasna kopuła pneumatycznej hali stanie się symbolem Ligoty Zabrskiej – mówi Marek Śliboda, prezes Marco sp. z o.o.

W ramach MFC powstanie całoroczne boisko piłkarskie ze sztuczną, sprężystą nawierzchnią trawiastą redukującą negatywne skutki wysiłku w obrębie ścięgien i stawów. Obszerna powierzchnia umożliwi prowadzenie zajęć z licznymi grupami młodszych roczników. A młodzież i seniorzy będą mogli swobodnie trenować w pełnych kadrach klubowych. Boisko będzie zadaszone nadmuchiwaną powłoką pneumatyczną o wymiarach 90 x 60 m, tworzącą kopułę odporną na niskie temperatury, intensywne opady czy działanie wiatru. Kopuła zostanie uszyta z cienkich i lekkich dwuwarstwowych membran z tworzywa sztucznego. Hale pneumatyczne (zwane potocznie balonami) utrzymają kształt i gabaryt dzięki panującemu w ich wnętrzu nadciśnieniu. Występujący w tej konstrukcji poziom nadciśnienia będzie bezpieczny i nieodczuwalny dla człowieka. Dzięki takiemu rozwiązaniu treningi i rozgrywki będą się odbywały niezależnie od pogody i pór roku, a Marco Football Center będzie czynne przez cały rok.

Przy hali powstaną obiekty infrastruktury technicznej oraz duży budynek zaplecza usługowo-socjalnego z 8 nowoczesnymi szatniami dla zawodników i jedną dla sędziów oraz recepcją. Znajdą się tam również sala do ćwiczeń, pokój sędziów i pomieszczenie trenerów z dostępem do własnej łazienki. Pozostałą powierzchnię zajmie pokój pierwszej pomocy, toalety ogólnodostępne wraz z toaletą dla osób niepełnosprawnych, zaplecze socjalne, biura, magazyn sprzętu sportowego, sala konferencyjna i kotłownia. Największym pomieszczeniem będzie kawiarnia z widokowym przeszkleniem wychodzącym na halę.

Na całość inwestycji złożą się także dwa sportowe obiekty pomocnicze: otwarte boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią otoczone piłkochwytem oraz ziemny plac rozgrzewkowo-rekreacyjny z zestawem urządzeń do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Zostaną też wybudowane drogi dojazdowe, ciągi ruchu pieszego, parkingi, całości dopełnią strefy zieleni i oświetlenie. Teren zostanie ogrodzony. Prace powinny zakończyć się późną wiosną 2021 r.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.