Wiadomości z Gliwic

Medalowa passa szermierzy Piasta, zdobyli 5 medali!

• Dodano: 2024-05-16 12:45

Łącznie 5 medali – w tym 3 srebrne i 2 brązowe – wywalczyła reprezentacja sekcji szermierczej Piasta Gliwice podczas XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Obornikach Śląskich. Równolegle w Krakowie rozegrany został III Puchar Żubrów, w którym młodsi gliwiczanie zdobyli 4 medale w 3 kategoriach wiekowych – w tym 3 złote i 1 brązowy – oraz zakwalifikowali się do czerwcowego finału. A to nie koniec sukcesów

Godna reprezentacja Gliwic

W maju szpadziści i szpadzistki Piasta doskonale zaprezentowali się podczas dwóch imprez – XXX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Obornikach Śląskich (najważniejszego wydarzenia sportowego w roku, organizowanego w Polsce dla zawodników i zawodniczek w wieku 15–17 lat, którzy rywalizują o medale mistrzostw Polski Juniorów Młodszych) oraz III  Pucharu Żubrów w Krakowie, podczas którego rywalizowali młodsi zawodnicy.

Podczas pierwszej z imprez sekcja szermiercza Piasta wystawiła liczną reprezentację. W turnieju indywidualnym, w kategorii dziewcząt walczyło aż 8 szpadzistek, czyli 1/5 składu turnieju. Na podium stanęły Magda Ratyna i Oliwia Janeczek, które zajęły odpowiednio 2. i 3. miejsce. W finałowej ósemce znalazły się jeszcze Wiktoria Jędrzejec i Michalina Szymczyk, które wywalczyły odpowiednio 5. i 8. lokatę. Z kolei w kategorii chłopców walczyło 5 szpadzistów Piasta, który jako jedyny klub wprowadził do finałowej ósemki aż trzech szermierzy. Na 3. miejscu podium stanął Seweryn Gusta. Tuż za nim, na 5. lokacie turniej zakończył Tymoteusz Huwer, a na 6. Błażej Kurowski.

W turnieju drużynowym rywalizowało w sumie 12 drużyn. W kategorii dziewcząt Piast jako jedyny klub mógł wystawić dwie ekipy. Pierwsza w składzie: Oliwia Janeczek, Wiktoria Jędrzejec, Magda Ratyna i Michalina Szymczyk ostatecznie zajęła 2. miejsce, w finale ulegając nieznacznie szpadzistkom z AZS Wartislavia Wrocław. Drugi zespół w składzie: Kamila Gusta, Maja Majerek, Kinga Smolarczyk i Maria Szczurowska w meczu o 3. miejsce uległy Toruńskiej Szkole Szermierczej i zawody zakończyły na 4. lokacie. Drużyna chłopców w składzie: Franciszek Drobczyk, Seweryn Gusta, Tymoteusz Huwer i Błażej Kurowski – podobnie jak pierwszy team dziewcząt, stanęła na 2. stopniu podium, uznając wyższość składu PKMSzerm Warszawa.

Równolegle w Krakowie zawodnicy Piasta rywalizowali podczas III Pucharu Żubrów. W kategorii U14 dziewcząt najlepsza okazała się Hanna Szczurowska, która w finale pokonała Katarzynę Kuczerę z gliwickiego Muszkietera. Stawkę uzupełniła Amelia Kowalik, która zajęła 3. miejsce. Kolejny złoty medal – w kategorii wiekowej U12 – wywalczyła dla Piasta Aleksandra Kowalska, która w finale pokonała Kaję Wojtuń z Sokoła Mosir Krosno. Z kolei trzecie złoto – w najmłodszej kategorii wiekowej U9 – zapewnił klubowi Leon Drożdżał. Finał turnieju, do którego zakwalifikowała się cała ta trójka medalistów oraz Tytus Kurowski, zostanie rozegrany 22–24 czerwca w Niepołomicach.

Sukcesów ciąg dalszy

Dobrą passę szermierze Piasta przypieczętowali kolejnymi zwycięstwami, tym razem podczas II Turniej Piastów Opolskich w szpadzie, który został rozegrany w Opolu z okazji 20-lecia Polski w Unii Europejskiej. Na podium w turnieju indywidualnym w kategorii U17 stanęła Maria Szczurowska. Z kolei w turnieju drużynowym zwyciężyły aż 3 zespoły Piasta – 2 ekipy w składzie: Karolina Gusta, Maria Szczurowska i Maria Vysotskaya oraz Paweł Korkus, Jacek Dobrzański, Franciszek Drobczyk i Tymoteusz Huwer kategorii junior młodszy oraz drużyna w składzie: Amelia Kowalik, Ola Kowalska, Zuzanna Nogaj i Alicja Świt w kategorii U14.