Wiadomości z Gliwic

Miasto Gliwice w czołówce najbogatszych miast

  • Dodano: 2019-07-25 08:45, aktualizacja: 2019-07-25 08:57

Trzeci raz z rzędu Gliwice zajęły czwarte miejsce w ogólnopolskim rankingu zamożności samorządów, w kategorii miast na prawach powiatu. Ranking dochodów JST „Bogactwo samorządów” to jedno z najstabilniejszych zestawień przygotowywanych przez prof. Pawła Swianiewicza i dr Julitę Łukomską z Uniwersytetu Warszawskiego dla magazynu „Wspólnota”.

W najświeższym zestawieniu uwzględniającym dochody JST za 2018 rok czwartą lokatę w kategorii miast na prawach powiatu zapewnił Gliwicom dochód na poziomie 5,3 tys. zł na mieszkańca. Na podium w tej kategorii znalazły się natomiast Sopot (7,5 tys. zł na mieszkańca), Świnoujście (7,1 tys. zł) i Płock (6,4 tys. zł).

W naszym regionie za bogate miasto należy uznać też Dąbrowę Górniczą (dochód na mieszkańca rzędu 5,2 tys. zł), a także Tychy i Bielsko-Białą (po 4,9 tys. zł) oraz Rybnik (4,5 tys. zł). Pozostałe śląskie miasta mają już niższe dochody (najniższe Świętochłowice – 3,4 tys. zł na mieszkańca).

Pismo „Wspólnota” przeprowadza ranking zamożności JST od 2001 roku

Autorzy zestawienia uwzględniają tylko dochody własne i otrzymywane subwencje danego samorządu. Po skorygowaniu wyników dzielą daną wartość przez liczbę mieszkańców danej jednostki administracyjnej. Do dochodów nie wliczają wpływów z dotacji celowych, bo jak tłumaczą, bardzo duże dotacje (np. ze środków UE) potrafią sztucznie wywindować wielkość dochodów miasta, gminy czy powiatu, a nie ma to nic wspólnego z celem badania, czyli pomiarem trwałego wzrostu zamożności samorządu.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.