Wiadomości z Gliwic

Miasto wspiera strażaków ochotników. Budowa remizy strażackiej

  • Dodano: 2023-02-17 07:00, aktualizacja: 2023-02-16 20:48

Gliwice przeznaczą w tym roku blisko 10,5 mln zł na budowę remizy strażackiej dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Brzezince i wesprą finansowo wszystkie trzy gliwickie OSP łączną kwotą w wysokości ponad 500 tys. zł. Środki te, w części przekazane w formie dotacji celowych, pozwolą na zakup niezbędnego wyposażenia i sprzętu, elementów do pojazdów pożarniczych i modernizację strażackiej infrastruktury.

W Gliwicach działa nie tylko Państwowa Straż Pożarna, która z ogromnym poświęceniem niesie pomoc w sytuacjach zagrożenia. Wsparcie oferują także strażacy ochotnicy skupieni w Ochotniczych Strażach Pożarnych, funkcjonujących jako stowarzyszenia. Te gliwickie – działające od ponad 130 lat w Brzezince i Ostropie oraz od niemal ośmiu dekad w Bojkowie – są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Miasto każdego roku wspiera finansowo ich ważną misję.

– Bardzo  doceniamy zaangażowanie i całodobową gotowość strażaków ochotników, którzy po godzinach swojej pracy, kosztem własnego czasu wolnego, biorą udział w często ryzykownych akcjach ratowniczych na terenie Gliwic i powiatu gliwickiego  – mówi prezydent miasta Adam Neumann. – Od lat w szerokim zakresie dofinansowujemy działalność trzech gliwickich OSP, ponieważ bezpieczeństwo przeciwpożarowe oraz gotowość reagowania na wszelkie nagłe kryzysowe zdarzenia to sprawy najwyższej wagi. Wspierając strażaków ochotników, wspomagamy jednocześnie system państwowy, czyli zawodową Straż Pożarną – zwraca uwagę prezydent Gliwic. 

W latach 2018–2022 miasto przekazało prawie 5,5 mln zł na dofinansowanie działalności Ochotniczych Straż Pożarnych. 

Tegoroczne środki miejskie w wysokości ponad pół miliona zł pozwolą OSP na zapewnienie gotowości bojowej (m.in. zakup umundurowania, środków ochrony indywidualnej, specjalistycznego sprzętu, paliwa i części do samochodów) oraz na bieżące funkcjonowanie. Wsparcie ze strony miasta jest kluczowe, ponieważ każdego roku strażacy z OSP w Bojkowie, Brzezince i Ostropie uczestniczą w kilkuset akcjach ratowniczo-gaśniczych, niosąc pomoc w pożarach, wypadkach komunikacyjnych, podtopieniach budynków i posesji, usuwaniu skutków wichur czy gniazd niebezpiecznych owadów. Liczba tych akcji sukcesywnie rośnie. W ubiegłym roku było ich w sumie 819, a łącznie w latach 2019–2022 ponad 2800. 

Nowa remiza dla Brzezinki

To najważniejsza w tym roku – finansowana w całości przez miasto – inwestycja na rzecz rozwoju OSP. Dwukondygnacyjny budynek o powierzchni niemal 662 m2 powstaje od ubiegłego lata obok dotychczasowej remizy przy ul. Zamojskiej 8. Obiekt powinien być gotowy w trzecim kwartale tego roku. Miasto przeznaczy na jego budowę łącznie ponad 12 mln zł – ubiegłoroczna transza wyniosła ponad 2 mln zł, tegoroczna sięga 10,5 mln zł.
Nowa remiza będzie pełniła funkcję bazy strażackiej, niewielkiego centrum edukacyjno-kulturalnego oraz garażu dla trzech wozów bojowych OSP Brzezinka i ufundowanej przez miasto przyczepy sprzętowej, wyposażonej w nowoczesne pompy i węże, służącej do usuwania skutków powodzi i podtopień. Obiekt ma być wyposażony w zaplecze socjalno-biurowe i sanitarno-kuchenne, salę ćwiczeń, pomieszczenia dla Klubu Honorowych Dawców Krwi „Dar Nadziei” działającego przy brzezińskiej OSP oraz dla Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, szatnie, salę szkoleniową i konferencyjną. Powstanie też parking z miejscami postojowymi. 

Dotychczasowa remiza OSP w Brzezince (garaż wybudowany przed laty własnymi siłami przez mieszkańców) ma służyć strażakom do prowadzenia ćwiczeń, wykonywania tzw. zapraw i jako magazyn sprzętowy. 

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również