Wiadomości z Gliwic

Miejskie Łabędy. Kolejny wykład w Willi Caro

  • Dodano: 2023-05-11 06:30, aktualizacja: 2023-05-10 21:51

Muzeum w Gliwicach kontynuuje cykl wykładów poświęconych dzielnicom miasta. Podczas najbliższego spotkania miejska konserwator zabytków Ewa Pokorska-Ożóg opowie o Łabędach.

Gliwice mają dwadzieścia jeden dzielnic, a każda z nich wyróżnia się własną historią, układem urbanistycznym, architekturą.  Podczas wykładów autorstwa Ewy Pokorskiej-Ożóg, realizowanych w ramach cyklu „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”, uczestnicy mogą dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o poszczególnych częściach miasta. W piątek, 12 maja, prelekcja poświęcona zostanie Łabędom.

– Łabędy to dzielnica, która była miastem już w 1954 roku. Pomimo zmiany statusu na dzielnicę w 1964 roku, widać wyraźnie odrębny charakter miejsca. Stare Łabędy (teren tzw. za kanałem) to barokowy kościół, natomiast współczesna świątynia pw. św. Anny z ciekawymi polichromiami znajduje się na Przyszówce. W Niepaszycach możemy pospacerować po ulicy wykonanej z cegły klinkierowej, a w Kuźnicy skorzystamy z przystanku kolejowego. Łabędy to założona w 1848 roku dawna Huta Hermina, z pierwszym na Śląsku oświetleniem elektrycznym. Dużo informacji, dużo obiektów, jak na dawne miasto przystało – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.

Wykład rozpocznie się o godz. 17.00 w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a. Warto przypomnieć, że prelekcje prowadzone są w trybie stacjonarnym. Muzeum nie rezygnuje jednak z ich dostępności w Internecie. Wszystkie wykłady tej edycji cyklu są więc dostępne także w wersji online, na muzealnym kanale YouTube.

Google NewsSubskrybuj mojeGliwice.pl z Google News

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również