Wiadomości z Gliwic

Miejskie Łabędy. Kolejny wykład w Willi Caro

  • Dodano: 2023-05-11 06:30, aktualizacja: 2023-05-10 21:51

Muzeum w Gliwicach kontynuuje cykl wykładów poświęconych dzielnicom miasta. Podczas najbliższego spotkania miejska konserwator zabytków Ewa Pokorska-Ożóg opowie o Łabędach.

Gliwice mają dwadzieścia jeden dzielnic, a każda z nich wyróżnia się własną historią, układem urbanistycznym, architekturą.  Podczas wykładów autorstwa Ewy Pokorskiej-Ożóg, realizowanych w ramach cyklu „Dzielnice Gliwic – znaki szczególne”, uczestnicy mogą dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy o poszczególnych częściach miasta. W piątek, 12 maja, prelekcja poświęcona zostanie Łabędom.

– Łabędy to dzielnica, która była miastem już w 1954 roku. Pomimo zmiany statusu na dzielnicę w 1964 roku, widać wyraźnie odrębny charakter miejsca. Stare Łabędy (teren tzw. za kanałem) to barokowy kościół, natomiast współczesna świątynia pw. św. Anny z ciekawymi polichromiami znajduje się na Przyszówce. W Niepaszycach możemy pospacerować po ulicy wykonanej z cegły klinkierowej, a w Kuźnicy skorzystamy z przystanku kolejowego. Łabędy to założona w 1848 roku dawna Huta Hermina, z pierwszym na Śląsku oświetleniem elektrycznym. Dużo informacji, dużo obiektów, jak na dawne miasto przystało – mówi autorka cyklu, Ewa Pokorska-Ożóg.

Wykład rozpocznie się o godz. 17.00 w Willi Caro przy ul. Dolnych Wałów 8a. Warto przypomnieć, że prelekcje prowadzone są w trybie stacjonarnym. Muzeum nie rezygnuje jednak z ich dostępności w Internecie. Wszystkie wykłady tej edycji cyklu są więc dostępne także w wersji online, na muzealnym kanale YouTube.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również