Wiadomości z Gliwic

Młodzi bohaterowie

  • Dodano: 2020-09-15 07:30, aktualizacja: 2020-09-14 21:21

Aleks, Michał i Igor to młodzi gliwiczanie, którzy zasłużyli na miano lokalnych bohaterów. W czerwcu wykazali się wzorową postawą obywatelską - dzięki ich reakcji osoba potrzebująca pomocy trafiła pod opiekę lekarzy.

Dziś odebrali zasłużone gratulacje z rąk Ewy Weber, zastępcy prezydenta Gliwic oraz Rafała Bogdoła, zastępcy komendanta Straży Miejskiej.

Aleks Nazarkiewicz i Michał Samek to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 20, a Igor Krupiński – Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 7. Znają się od lat. Aleks i Igor są braćmi, młodszy o kilka lat Michał to ich sąsiad. Chłopcy lubią spędzać ze sobą czas, m.in. na szlifując grę w piłkę na szkolnym boisku. 23 czerwca, tuż przed końcem roku szkolnego, zostali bohaterami.

– Zbliżając się do szkolnego boiska zauważyliśmy leżącego w krzakach, nieprzytomnego człowieka. Od razu wyciągnęliśmy telefon i zadzwoniliśmy pod 112. Czuwaliśmy przy nim, dopóki nie przyjechali strażnicy. Zajęli się nim, a nam kazali przyjść następnego dnia na to samo boisko, podać nazwiska i numery szkół do których chodzimy. Później okazało się, że to po to, żeby nas nagrodzić – mówi Igor, uczeń VII klasy ZSO nr 7 i dodaje, że w przyszłości zawodowo chciałby pomagać ludziom.

– Dla mnie to normalna postawa, lubię pomagać i będę to robił nadal, chociaż jeszcze nie wiem czy zawodowo – dodaje Aleks, uczeń VI klasy SP 20.

– Uratowaliśmy tego pana i to jest bohaterstwo, ale z drugiej strony uważam, że takie zachowanie jest normalne i niektórzy moi rówieśnicy też pomagają – komentuje Michał, uczeń III klasy SP nr 20.

Postawa młodych gliwiczan została zauważona i doceniona, jednak z powodu pandemii oficjalne podziękowania nieco się opóźniły. 14 września Aleks, Michał i Igor - wraz z dyrektorami swoich szkół, Dorotą Tarczyńską oraz Danutą Jamińską – spotkali się z Ewą Weber, zastępcą prezydenta Gliwic i Rafałem Bogdołem, zastępcą komendanta Straży Miejskiej ds. Prewencji. Odebrali zasłużone gratulacje oraz promocyjno-pamiątkowe gadżety, które mogą się przydać się w szkole.

– Postawa chłopców zasługuje na uznanie. Wykazali się odwagą, wrażliwością i zachowali zimną krew.  To naprawdę budujące, że młode pokolenie potrafi okazać tak daleko idącą empatię i odpowiedzialność wobec innych. Otwartości i braku uprzedzeń powinni zazdrościć im nawet dorośli – mówi Ewa Weber.

– Godne uznania i podziękowania jest to, że nie przeszli obok potrzebującej osoby obojętnie. Cieszy nas to, że kształcenie w szkołach jest coraz częściej nastawione na działania edukacyjno-mundurowe i młodzi ludzie znają numery telefonów do odpowiednich służb – dodaje Rafał Bogdoł.

Dumne są również dyrektorki szkół, do których uczęszczają chłopcy

– Uczymy dzieci pomagania, odpowiedniego zachowania w podobnych sytuacjach, jednak sama reakcja w stresującej sytuacji zależy od dziecka. Chłopcy zachowali się bardzo odpowiedzialnie – komentuje Danuta Jamińska, dyrektor ZSP nr 10, do którego należy SP nr 20.

 – Jesteśmy dumne, że mamy takich uczniów – dodaje Dorota Tarczyńska, dyrektor ZSO nr 7.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również