Wiadomości z Gliwic

Muzeum w Gliwicach – edukacja, wystawy, wydawnictwa

  • Dodano: 2020-09-14 06:30, aktualizacja: 2020-09-13 17:25

Muzeum w Gliwicach we wrześniu obfituje w bardzo interesujące wydarzenia. Przed nami koncert Marka Dyjaka oraz XVIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Marek Dyjak – koncert w Ruinach z okazji 40 rocznicy powstania "Solidarności"

18 września 2020, Ruiny Teatru Victoria w Gliwicach, godz. 19.00

Obchodzimy właśnie 40 rocznicę Porozumień Sierpniowych i powstania "Solidarności". Z tej okazji Muzeum w Gliwicach nie tylko przygotowało wystawę "Oazy wolności. Niezależny ruch wystawienniczy w latach 80."<http://muzeum.gliwice.pl/pl/wystawa/oazy-wolnosci-niezalezny-ruch-wystawienniczy-w-latach-80>, ale 18 września wraz z Teatrem Miejskim w Gliwicach zapraszają Państwa na wspólnie organizowany koncert jednego z najbardziej oryginalnych polskich artystów – Marka Dyjaka. Również miejsce wydarzenia jest szczególne. Koncert odbędzie się w ruinach Teatru Victoria, a otaczać nas będą obrazy i prace polskich artystów tworzących w latach 80. poza cenzurą, w ramach kultury niezależnej. Wchodząc w dialog ze społeczeństwem w mrocznym okresie schyłku komunizmu, twórcy często szukali formy artystycznej potrafiącej wyrazić doświadczenia zbiorowe jak i indywidualne tamtego czasu. Stworzyli oni niespotykane gdzie indziej, masowe i długotrwałe, zjawisko artystyczno-kulturowo-polityczne, które łączyło w jedno, polityczny protest, religijno-społeczne odniesienie z twórczym poszukiwaniem formy plastycznej.

O artyście

Marek Dyjak sam siebie nazywa barowym grajkiem. Najbardziej prawdziwy głos na polskim rynku muzycznym – tak ocenia go krytyczka muzyczna, nauczycielka śpiewu Elżbieta Zapendowska. Jest jak prawdziwy buntownik, co to rzuca się głową naprzód, a dopiero potem podlicza bilans zysków i strat. Takie są też jego koncerty – zero taryfy ulgowej, śpiewa to, co czuje i myśli, nawet jeśli taki ekshibicjonizm sporo go kosztuje. Koncert w Gliwicach jest okazją do poznania nowych utworów artysty z płyty "Piękny instalator", nominowanej do nagrody Fryderyka w kategorii Muzyka Poetycka w 2020. Nie zabraknie również wcześniejszych jego przebojów. W czasie występu usłyszymy również kilka kompozycji Przemysława Gintrowskiego w nowych interpretacjach Marka Dyjaka.

Bilety do nabycia na stronie  Teatru Miejskiego <https://teatr.gliwice.pl/wydarzenie/marek-dyjak-koncert-w-ruinach/>   oraz na TICKETMASTER<https://www.ticketmaster.pl/event/marek-dyjak-koncert-bilety/19707>

Bilety: 60 zł / miejsca nienumerowane
Bilety zakupić można poprzez stronę internetową Teatru Miejskiego w Gliwicach: https://teatr.gliwice.pl/wydarzenie/marek-dyjak-koncert-w-ruinach/
oraz w Kasie w kinie Bajka (ul. Dolnych Wałów 3)

  • pn: kasa nieczynna
  • wt -pt: 8.15-11.45 i 15.45-20.00
  • sb i nd: 15.45-20.00

tel. 32 231 56 99
Organizator: Muzeum w Gliwicach i Teatr Miejski w Gliwicach

XVIII Gliwickie Dni Dziedzictwa Kulturowego

"Szobiszowice – inkubator nowoczesnego miasta" - 19-20 września 2020

Przed nami kolejna odsłona Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego przygotowanych przez Muzeum w Gliwicach – już osiemnasta. Tematem tegorocznych GDDK będzie prezentacja Szobiszowic. Obecnie jest to nieco zapomniana i niedoceniana dzielnica Gliwic, ale w przeszłości miała ona kluczowe znaczenie dla ich przekształcenia w nowoczesne miasto. Szczególna rola przypadła tutaj powiązanej z Sobiszowicami (bo to prawidłowa polska nazwa tej miejscowości) kolonii Nowa Wieś (niem. Neudorf). Istniała ona pomiędzy Placem Piastów a 18 śluzą na Kanale Kłodnickim. To właśnie w niej w pierwszej kolejności powstały nowe prywatne już – a nie jak państwowe jak Huta Królewska – zakłady przemysłowe. Grupowały się w większości wzdłuż Kanału Kłodnickiego, a potem linii kolejowej i wytoczonych nowych dróg: Toszeckiej, Tarnogórskiej i Śliwki.

Wykreowany w niej duch przedsiębiorczości prywatnej był inspiracją dla licznych innych inwestorów, którzy wznieśli swe zakłady w tym samym rejonie. Procesy te miały miejsce w drugiej połowie XIX w., a więc w okresie intensywnej industrializacji także innych terenów Górnego Śląska. Większość tych zakładów np. Fabryka Drutu Hegenscheidta powstała na dawnych polach Szobiszowic, które w ten sposób z osady rolniczej przekształciły się w ośrodek przemysłowy. Uprzemysłowieniu tego rejonu towarzyszyła budowa nowych osiedli mieszkalnych oraz infrastruktury, w tym nowych lokalnych dróg, wodociągu, kanalizacji, sklepów, restauracji, szkół, a także nowych kościołów. Z tego powodu można śmiało powiedzieć, że Szobiszowice wraz z Nową Wsią były inkubatorem nowoczesnego miasta w Gliwicach. Świadome znaczenia gospodarczego przemysłowych Szobiszowic władze Gliwic zaczęły zabiegać o ich przyłączenie do miasta.

W ten sposób chciano za jednym zamachem powiększyć miasto obszarowo, unowocześnić jego charakter, a także wzbogacić (przyszłe podatki). W wyniku podjętych działań Szobiszowice Miejskie wraz z kolonią Nową Wieś zostały włączone do Gliwic w 1881 r. Z biegiem czasu ten akt ich inkorporacji stał się czymś tak naturalnym, że zapomniano o ich dotychczasowej historii a co gorsza o progresywnej roli obu tych osad w drodze Gliwic od miasta pofeudalnego do przemysłowego. Koordynatorem tegorocznych GDDK jest Damian Recław, kierownik Działu Historii Muzeum w Gliwicach.

- Przygotowania do Gliwickich Dni Dziedzictwa Kulturowego trwały od dawna, niestety ze względu na pandemię i wciąż obowiązujący nas reżim sanitarny bardzo bogaty program tegorocznej edycji został w znacznej mierze ograniczony, nad czym ubolewamy. Mamy jednak dla Państwa dwie wycieczki piesze, a część planowanych wykładów i wycieczek zrealizowaliśmy w formie filmów, które zostaną udostępnione na muzealnym kanale You Tube. Z kolei treści, jakie zawarte zostały aż w 16 folderach towarzyszących XVIII edycji GDDK, znajdą się w kolejnym, VI już tomie przygotowywanej obecnie do druku książki <Gliwice znane i nieznane>, razem z materiałami poświęconymi Łabędom – dzielnicy Gliwic, która była bohaterem XV edycji GDDK – mówi dyrektor Muzeum w Gliwicach, Grzegorz Krawczyk.

Szczegółowe informacje na stronie www.muzeum.gliwice.pl

Muzeum zastrzega, że ze względu na stan epidemii na wszystkie wydarzenia w ramach XVIII edycji GDDK wstęp obowiązkowo w maseczkach i przy zachowaniu innych zasad sanitarnych m.in. dystansu społecznego. Wydarzenia mogą zostać odwołane, bądź mogą zostać wprowadzone dodatkowe ograniczenia dotyczące liczby uczestniczących w nich osób.

Uwaga! Zapisy na wycieczki piesze i zwiedzanie Dworu Welczka prowadzone są pod numerem telefonu (32) 231 38 55 od wtorku, 15 września 2020 w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej przy Kinie Amok (czynne od wtorku do soboty w godz. 10.00–18.00, przerwa 13.00–14.00). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc – i w związku z wymogami sanitarnymi związanymi ze stanem epidemii – zapisy prowadzone są WYŁĄCZNIE TELEFONICZNIE - decyduje kolejność zgłoszeń. Jedna osoba może zarezerwować maksymalnie 4 bilety.

Organizator: Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również