Wiadomości z Gliwic

Muzeum w Gliwicach zaprasza na nowe cykle wykładów

  • Dodano: 2021-09-21 07:00, aktualizacja: 2021-09-20 23:05

Muzeum w Gliwicach zaprasza na nowe cykle wykładów.

Nowy cykl wykładów: Modernizm, postmodernizm, architektura

  • Wykład pierwszy: Architektura a pojęcie stylu
  • Środa, 22 września 2021, platforma ZOOM, godz. 18.00

Popularność terminów: modernizm i postmodernizm jest proporcjonalna do trudności, na jakie napotyka każdy, kto chciałby je zdefiniować. Dlatego w trakcie cyklu wykładów spróbujemy przybliżyć ideowe zaplecze nurtów i zjawisk w obrębie kultury, które określamy z pomocą tych kategorii i zastanowimy się, jak pod ich wpływem kształtuje się architektura i nasze jej rozumienie. Szczególnie istotne będą właściwe dla modernizmu i postmodernizmu obrazy świata – to, jak i co budujemy, nie pozostaje bowiem bez związku z wyobrażeniami na temat rzeczywistości. Podczas trwających do czerwca 2022 roku spotkań zastanowimy się między innymi, od kiedy w architekturze zaczyna się nowoczesność i dlaczego Fausta, głównego bohatera poematu Goethego, uznawać można za pierwsze wcielenie Roberta Mosesa, który pasmami autostrad przeorał nowojorski Brooklyn. Odpowiemy też na pytanie, czy wieża Babel może stać się symbolem architektury postmodernistycznej i czym różni się Nike z Linz od Nike z Samotraki.  Przedmiotem naszych wykładów będzie także kwestia, czy architektura może brać udział w sporze o istnienie świata, który zapoczątkowało wątpiące cogito Kartezjusza, a także czy może uczestniczyć w napaści kultury na strukturę społeczną.

Zastanowimy się także, czy przedstawicielom ruchu nowoczesnego w architekturze bliżej do Platona czy do Arystotelesa? I co wspólnego z modernizmem i postmodernizmem mają gnostycy? Omówimy także różnicę między symbolem, „znakiem symbolicznym” i komunikatem w architekturze, jak również przyczyny i konsekwencje tego, że współcześni architekci i badacze architektury pierwszoplanowo ujmują ją w kategoriach „dyskursu” czy „narracji znaczeniowej”. Towarzyszyć nam będzie również pytanie, czy w nurtach i zjawiskach kultury określanych z pomocą kategorii: „modernizm”, „postmodernizm”, „nowoczesność”, „ponowoczesność” faktycznie wyczerpuje się to, co nazywamy naszą współczesnością.

Autorką wykładów i prowadzącą jest Ewa Chudyba, filozofka.

„Namysł nad sposobem, w jaki <modernizm> i <postmodernizm> przejawiają się w architekturze i wpływają na jej rozumienie, prowadziłam przygotowując – pod kierunkiem profesora Pawła Taranczewskiego – rozprawę poświęconą architekturze sakralnej projektowanej przez Stanisława Niemczyka (1943-2019). Jego realizacje są najczęściej określane jako postmodernistyczne, choć zdarzyło się także, że przypisywano go do modernizmu. Jednym z celów mojej pracy było wykazanie, że taka kwalifikacja jest co najmniej dyskusyjna. Sam Niemczyk wielokrotne dystansował się od określania go jako postmodernisty, a polski międzywojenny modernizm bardzo cenił między innymi za to, że widział w nim niezgodę na, jak mówił: <modernizm książkowy>, spod znaku Corbusiera, van der Rohego, Gropiusa czy Johnsona. Co więcej, w trakcie jednego z wywiadów, które z nim prowadziłam, poprosił mnie, by refleksję nad projektowaną przez niego architekturą umieścić w kontekście namysłu nad różnicą pomiędzy kategoriami: <współczesność> i <nowoczesność>. Prezentowane tu analizy są wynikiem badań, do jakich mnie zainspirował” – mówi Ewa Chudyba.

Wykład pierwszy, pt. „Architektura a pojęcie stylu” odbędzie się na platformie ZOOM we środę, 22 września o godz. 18.00. 

Haskala. Nowy horyzont w starej tradycji

  • Nowy cykl wykładów w Domu Pamięci Żydów Górnośląskich
  • Czwartek, 23 września 2021, platforma ZOOM, godz. 18.00

W ramach swojej misji Dom Pamięci Żydów Górnośląskich – Odział Muzeum w Gliwicach bada i popularyzuje dzieje dawnych żydowskich mieszkańców regionu. Dzięki zaangażowaniu wielu specjalistów i społeczników pod koniec 2018 roku została otwarta wystawa stała „Żydzi na Górnym Śląsku”. Jej walory naukowe i kompozycyjne zostały docenione w wielu konkursach i plebiscytach. Wątki poruszane na stałej ekspozycji są stale rozwijane i uzupełniane na wystawach czasowych, w naszych publikacjach, a także podczas cyklów wykładów. Najnowsza propozycja spotkań – „Haskala. Nowy horyzont w starej tradycji”, to próba przedstawienia jednego z najważniejszych zjawisk w historii Żydów europejskich. Dr Alicja Maślak-Maciejewska, autorka wykładów i prowadząca, związana z Uniwersytetem Jagiellońskim, podczas czterech wykładów naświetli nieraz skomplikowane drogi Żydów z zachodniej Europy do pełnej emancypacji prawnej. Bogactwo tego reformatorskiego ruchu sprawia, że spotkania będą fascynującą podróżą przez XVIII i XIX wiek i pomogą zrozumieć jak Żydzi z Górnego Śląska stali się „Żydami jedynie w domu, zaś Europejczykami na ulicy”. Wykład pierwszy, pt. „Nie tylko Mendelsohn, czyli o oświeceniu żydowskim (haskali) i jego przedstawicielach” odbędzie się we czwartek, 23 września, na platformie ZOOM, o godz. 18.00.

Muzeum w Gliwicach zaprasza na nowe cykle wykładów / fot. Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również