Wiadomości z Gliwic

Niebezpieczne zabawy na zamarzniętym stawie „Szachta". Kontrolujmy, gdzie bawią się dzieci

  • Dodano: 2025-01-02 10:45

30 grudnia 2024 roku Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach otrzymał informację i niebezpiecznym zdarzeniu, jakie miało miejsce na terenie osiedla Sośnica w Gliwicach. Interwencja dotyczyła trzech dziewczynek w wieku 12 lat bawiących się na zamarzniętym stawie „Szachta". Całe szczęście policjanci z Komisariatu Policji V w Gliwicach zdążyli i dziewczynki z ich pomocą bezpiecznie opuściły teren zamarzniętego stawu.

Uczulmy dzieci na niebezpieczeństwo!

Następnie dziewczynki zostały pouczone o odpowiednim zachowaniu podczas zabaw w przestrzeni publicznej i konsekwencjach biegania po cienkim, niebezpiecznym lodzie. Po krótkiej prelekcji przeprowadzonej przez funkcjonariuszy małoletnie uczestniczki interwencji zostały przekazane rodzicom.

W związku ze spadkiem temperatury i zarzniętymi jeziorami, stawami lub rzekami bardzo prosimy o rozwagę nie tylko bawiące się na brzegu dzieci, ale również wędkarzy, którzy łowią ryby spod lodu. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niosą za sobą niebezpieczeństwo. Lekkomyślność dorosłych oraz pozostawianie bez opieki dzieci (tym bardziej w czasie wolnym od szkoły), zbiera co roku śmiertelne żniwo.

Okres między świąteczny to również czas rekreacji na świeżym powietrzu dla dzieci i młodzieży. Nieprzemyślane, lekkomyślne korzystanie z uroków zimy może zakończyć się tragicznie. Kontrolujmy, gdzie bawią się nasze dzieci. Uczulmy je na niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą zabawa na zamarzniętych rzekach i jeziorach. Sprawdźmy, czy w razie potrzeby będą umiały wezwać pomoc. Uczmy przewidywania i unikania sytuacji zagrażających życiu i zdrowiu.

Pamiętajmy, że każde wejście na zamarznięty zbiornik wodny jest ryzykowne. Lód ulega ciągłym zmianom, również dobowym i nigdy nie ma tej samej grubości na całym zbiorniku, tym bardziej, gdy temperatury zimowe są coraz trudniejsze do przewidzenia. Poruszanie się po lodzie bez odpowiedniej wiedzy i sprzętu asekuracyjnego może zakończyć się tragicznie.

Co robić, jeśli pod kimś załamie się lód:

  • W przypadku załamania lodu starajmy się zachować spokój i próbujmy wzywać pomoc. Najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Starajmy się poruszać w kierunku brzegu w pozycji leżącej cały czas na lodzie.
  • Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Najlepiej próbować podczołgać się do tonącego.
  • Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec.
  • Jeśli sami nie mamy możliwości udzielić poszkodowanemu pomocy, natychmiast poinformujmy o wypadku najbliższą jednostkę Policji lub Straży Pożarnej.
  • Po wyciągnięciu osoby poszkodowanej z wody należy okryć ją czymś ciepłym (płaszczem, kurtką) i jak najszybciej przetransportować do zamkniętego, ciepłego pomieszczenia, aby zapobiec dalszej utracie ciepła. Pamiętajmy, że nie wolno poszkodowanego polewać ciepłą wodą, ponieważ może to spowodować u niego szok termiczny.
  • W miarę możliwości należy podać poszkodowanemu słodkie i ciepłe (ale nie gorące) płyny do picia. Osobę poszkodowaną powinien także obejrzeć lekarz.
Niebezpieczne zabawy na zamarzniętym stawie „Szachta". Kontrolujmy, gdzie bawią się dzieci

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojeGliwice.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również